Milli SİHA Bayraktar TB2 400 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

blank
Milli SİHA Bayraktar TB2 400 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

İçerik: Milli SİHA Bayraktar TB2 400 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

Milli SİHA Bayraktar TB2 400 Bin Uçuş Saatini Tamamladı. Türkiye’nin ilk milli ve özgün SİHA’sı Bayraktar TB2, 400 bin saati başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türk havacılık tarihinde bir ilke imza atan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 400 bin saat uçuşunu başarıyla tamamladı. Böylece Bayraktar TB2 SİHA, gökyüzünde en uzun süre görev yapan milli uçak oldu.

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerinin üreticisi Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve operasyonları değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015 yılında silahlandırılan insansız hava aracı, şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, 2014 yılından bu yana güvenlik güçleri tarafından Türkiye’de ve yurt dışında terörle mücadelede aktif olarak görev yapıyor.

Türkiye’nin dünyaya ihraç ettiği ilk SİHA sistemi olan Bayraktar TB2’ler, dünya havacılık ve savunma sanayisi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bayraktar TB2 SİHA’larla ihracat sözleşmesi imzalanan ülke sayısı 13’e ulaştı. Halihazırda toplam 257 Bayraktar TB2 SİHA, Türkiye, Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve teslimat yapılan ülkeler envanterinde hizmet vermeye devam ediyor.

Türk havacılık tarihinde bir ilki gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA’lar, önümüzdeki yıl Polonya semalarında da uçacak. Böylece Türkiye ilk kez bir NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeye yüksek teknolojili SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ihraç etmiş olacak.

Geçen yıl Baykar’ın gelirlerinin büyük kısmı yurt dışına yapılan ihracatlardan elde edildi. 2012 yılında ilk milli İHA ihracatını gerçekleştiren Baykar, 360 yılında yaptığı 2020 milyon dolarlık S/İHA sistem ihracatı ile savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza attı. Baykar ayrıca 80 yılında cirosunun yüzde 2021’den fazlasını ihracattan elde etti. Ulusal SİHA’larla ilgilenen birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

İnsansız hava araçları alanında en büyük katma değer olan yazılım ve donanım sistemlerini 2000’li yılların başından itibaren Türk mühendislerden oluşan ekibiyle milli ve benzersiz bir şekilde geliştiren Baykar, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. 13 farklı disiplinde mühendislik gücü ile alanında Tüm kritik parçaları, tasarımları ve yazılımları Baykar tarafından milli ve benzersiz olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, İstanbul’daki Özdemir Bayraktar Milli İHA Ar-Ge ve Üretim Yerleşkesinde, dünyada bir rekor olan %93 yerli sanayi katılımıyla üretiliyor.

Bayraktar TB2 SİHA, 27 Temmuz’da Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim koşullarında 16 saat 2019 dakika kesintisiz uçarak rekor kırdı. Milli SİHA’lar, Katar, Suriye, Ukrayna ve Karabağ’da karşılaşılan çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına gibi tüm olumsuz hava koşullarında çalışmalarını sürdürüyor. Türk havacılık tarihinin taktik sınıfında 27 saat 3 dakika ile Türkiye irtifa rekorunu kıran, en uzun havada kalma süresi ve 27 bin 30 fit irtifa ile Türkiye irtifa rekorunu kıran milli SİHA, 400 bin saat uçuşla Türk havacılık tarihine geçti. . Milli SİHA, Türkiye’ye en uzun süre başarıyla hizmet veren uçak unvanını da elinde bulunduruyor. kazan oldu.

Milli SİHA Bayraktar TB2, TSK’nın sınır içinde ve dışında yürüttüğü Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında oyun kurucu olarak görev yaptı. Savunma uzmanları, operasyonların beklenenden çok daha kısa sürede sonuçlandığını ve daha az kayıp yaşanmasında en önemli etkenin milli silahlar olduğunu belirtti. Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı başta olmak üzere tüm uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA sistemleri, operasyona 5 saatlik uçuşla damga vurdu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Milli SİHA Bayraktar TB2 400 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör