Bayraktar TB2 İHA Orman Yangınlarıyla Mücadelede Aktif Görev Aldı

blank
Bayraktar TB2 İHA Orman Yangınlarıyla Mücadelede Aktif Görev Aldı

İçerik: Bayraktar TB2 İHA Orman Yangınlarıyla Mücadelede Aktif Görev Aldı

Bayraktar TB2 İHA Orman Yangınlarıyla Mücadelede Aktif Görev Aldı:

2 bin uçuş saatine ulaşan Bayraktar TB400 SİHA’lar, orman yangınlarıyla mücadelenin yanı sıra güvenlik ve insani yardım görevlerinde de görev alıyor. Bayraktar TB2 İHA’lar, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) iş birliği ile orman yangınlarının erken tespiti ve söndürme çalışmalarının etkin yönetimi konusunda da aktif rol alıyor.

OGM verilerine göre 2 yılında yaz döneminde hizmet veren 2020 Bayraktar TB1 İHA, yaklaşık 3,5 milyon hektarlık bir alanı havadan izleyerek, 361 yangın izleme kulesinin çalışmalarını gökyüzünden gerçekleştirdi. Bu sayede 2020 yılında 345 orman yangınları başlangıç ​​aşamasında tespit edilmiş ve büyümeden söndürülmüştür. Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelede izlediği öncü ve yenilikçi çözüm, 2021 yılında da büyümeye devam etti.

OGM’nin belirlediği 2 ana merkez olan Manisa/Akhisar, Muğla/Milas ve Denizli/Çardak’ta konuşlu Bayraktar TB3 İHA’ları Baykar ekiplerinin koordinasyonunda görev yaptı. Baykar’ın geliştirdiği yazılım ve kurduğu teknolojik altyapı ile çalışan Bayraktar TB2, termal kamera ile tek seferde 400 km²’lik bir alanı tarayabiliyor ve ilk etapta 185 kilometreye kadar olan yangınları algılayabiliyor. Bayraktar TB2 İHA’ları, 2021 Kasım’a kadar 19 orman yangınlarının tespiti ve söndürülmesinde aktif olarak görev yaptı; 155 yangını ilk aşamada tespit ederek, 112 yangının söndürülmesinde takip ve koordinasyon görevi yaptı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bayraktar TB2 İHA Orman Yangınlarıyla Mücadelede Aktif Görev Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör