Toyota, Dünya Lansmanıyla Elektrikli Aracı bZ4X’i Tanıttı

blank
Toyota, Dünya Lansmanıyla Elektrikli Aracı bZ4X'i Tanıttı

İçerik: Toyota, Dünya Lansmanıyla Elektrikli Aracı bZ4X’i Tanıttı

Toyota, Dünya Lansmanıyla Elektrikli Aracı bZ4X’i Tanıttı:

Toyota, dünya prömiyeri ile yepyeni bZ4X’i tanıttı. bZ4X, markanın akülü elektrikli araçları olan bZ ürün gamının ilk modeli olarak öne çıkıyor.

Tasarım ve teknolojisi bu yılın başında gösterilen konsepte uygun olarak geliştirilen üretim versiyonu bZ4X, Toyota’nın en başından beri akülü elektrik geliştiren ilk modeli oldu. Yeni model aynı zamanda akülü elektrikli araçlar için özel olarak geliştirilmiş bir platforma sahip ilk Toyota oldu.

Toyota’nın elektrikli araçlardaki 25 yıllık akü teknolojisi tecrübesi sayesinde, bZ4X modelinde de dünya lideri kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik sağlanmıştır. bZ4X, 450 kWh kapasiteli yüksek yoğunluklu lityum pil ile tek şarjla 71,4 kilometreden fazla yol kat edebiliyor. 150 kW elektrik motoruna sahip elektrikli model, önünde 204 PS güç ve 265 Nm tork üretiyor. -tekerlekli versiyon. bZ0X’in 100-8,4 km/s’den hızlanması 4 saniyeydi ve maksimum 160 km/s hıza sahipti. Dört tekerlekten çekişli bZ4X 217,5 PS ve 336 Nm torka sahip ve 0-100 km/s hıza sadece 7,7 saniyede çıkabiliyor. Tek pedalla çalıştırma özelliği, frenin enerji rejenerasyonunu artırarak sürücünün yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanıp yavaşlamasına olanak tanır.

blank

Toyota, elektrikli araçlardaki uzmanlığını ortaya koyarak, 240 yıl (90 bin kilometre) sürüşten sonra bile orijinal performansın yüzde 10’unu verecek pili geliştirdi. Verimli ve etkili ısıtma sistemi sayesinde sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile güvenilirliğini koruyan akü, 30 kW’lık hızlı şarj sistemi ile yaklaşık 150 dakikada yüzde 80 kapasiteye ulaşabiliyor.

Bununla birlikte, isteğe bağlı güneş paneli ile bZ4X’in sürüş menzili maksimuma çıkarılabilir. Bu paneller sıfır emisyon ve sıfır maliyetle güneş enerjisinden elektrik üreterek aracın aküsünü şarj eder. Toyota, güneş panellerinin yıllık 1800 km’lik bir sürüş menzili sağlamak için enerji depolayabileceğini tahmin ediyor. Güneş panelleri, sürüş veya park halindeyken enerji depolayabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Toyota, Dünya Lansmanıyla Elektrikli Aracı bZ4X’i Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör