Atak Helikopterine Yeni Özellikler Ve Silahlar Eklendi

blank
Atak Helikopterine Yeni Özellikler Ve Silahlar Eklendi

İçerik: Atak Helikopterine Yeni Özellikler Ve Silahlar Eklendi

Atak Helikopterine Yeni Özellikler Ve Silahlar Eklendi:

Türkiye’nin yerli taarruz ve taktik keşif helikopteri Atak, milli kaynaklarla geliştirilen burun topuyla artık daha güçlü olacak. 20 mm’lik 3 namlulu burun tabancası, 2022 yılında Atak’a entegre edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce’deki Sarsılmaz Silah Fabrikası ve TR Mekatronik Sistemlerinde incelemelerde bulundu.

Atak’ta kullanılacak burun topunun ilk atışlarının 2022’de başlayacağını kaydeden Bakan Varank, “Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022’de Atak helikopterlerinin 2022 milimetre burunlu toplarını ülkemizde üretebileceğiz. Burada edindiğimiz teknoloji ile bu topları çok farklı kalibrelerde üretebileceğiz” dedi.

Bakan Varank, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisi Sarsılmaz Silah Fabrikası ile aynı yerleşkede TR Mekatronik Sistemleri ziyaret etti. Sarsılmaz Silah Sanayii Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Bakan Varank’a Düzce Valisi Cevdet Atay ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin eşlik etti. Bakan Varank, sunumun ardından üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

blank

TR Mekatronik Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Tendürüs, döner namlulu burunlu topun dakikada 750 atış yaptığını belirterek, “Tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiğimiz top herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimimiz devam ediyor. Ocak ayında atış testlerine başlayacağız. Nisan’da helikopter entegrasyonunu, Temmuz’da da helikopterlerde atış testlerini planlıyoruz.” dedim.

Tendürüs, 250’ye yakın Türk mühendis ile geliştirilen çok namlulu topun dışa bağımlı hiçbir parçasının bulunmadığının da altını çizdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Atak Helikopterine Yeni Özellikler Ve Silahlar Eklendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör