Metaverse Oyun Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

blank
Metaverse Oyun Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

İçerik: Metaverse Oyun Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

Metaverse Oyun Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, oyun dünyasının metaverse içindeki yerini ve metaverse’in oyun sektörünü nasıl etkileyeceğini anlattı. Metaverse’de vaat edilen birçok şeyin aslında zaten gerçekleştiğinin altını çizen Küçük, metaverse’in günlük hayatımıza girmesi için atılması gereken adımlardan bahsetti.

Game Factory CEO’su Efe Küçük, metaverse’in aslında oyun endüstrisinde uzun süredir var olan bir şey olduğunu söyledi. Sürekli konuşulan Z kuşağı içerisinde hatırı sayılır sayıda ‘oyuncu’nun internette kendilerine farklı bir kimlik oluşturduğunu belirten Küçük, “İnternetin varlığından bu yana anonim bir kimlik oluşturmak bir zorunluluk oldu” dedi.

“Habbo Hotel veya Virtualika gibi kendi kurgusal dünyalarını yaratan birçok oyun var. Özellikle çocuklar arasında dünyanın en popüler oyunlarından biri haline gelen Roblox bu oyunlardan biridir. Roblox, kendi dünyanızı kurabileceğiniz, başkalarının yarattığı dünyaları ziyaret edebileceğiniz ve sosyal olarak etkileşime girebileceğiniz devasa bir oyundur; bir evren. Yani herkesin bahsettiği metaverse kavramı aslında zaten hayatımızda. Bu sanal dünya yeterince gerçekçi gelmiyor. VR, AR ve XR gibi teknolojiler, bunu daha gerçekçi hissettirmek için önümüzdeki yıllarda bize rehberlik edecek.” dedi.

Metaverse’in hayatımıza daha fazla girmesi için gerçekçilik duygusunun artması gerektiğini vurgulayan Küçük, bunun artması için VR teknolojilerinin gelişmesi gerektiğini söyledi.

“VR cihazlarına yeterince erişilebilir değil. VR’nin daha erişilebilir hale gelmesi ve VR/AR/XR teknolojilerinin daha da gelişmesiyle metaverse hayatımıza daha fazla girebilir. Bu konudaki en olumlu etki ise tartışmasız yeni ismi Meta ile Facebook’un çok ciddi bir adım atmış olması. Bu adım sadece oyun firmalarının dikkatini bu yönde çekmekle kalmıyor, hemen hemen her birimizin üyesi olduğu bu devasa ağda toplanan verilerle güçlü ve gerçekçi hissiyatı olan bir ürün üretilip üretilemeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. ”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Metaverse Oyun Endüstrisini Nasıl Değiştirecek?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör