Rocket Lab, Neutron Uzay Aracı Üzerinde Çalışıyor

blank
Rocket Lab, Neutron Uzay Aracı Üzerinde Çalışıyor

İçerik: Rocket Lab, Neutron Uzay Aracı Üzerinde Çalışıyor

Rocket Lab, Neutron Uzay Aracı Üzerinde Çalışıyor:

Rocket Lab nihayet yeni nesil Neutron aracı hakkında daha fazla bilgi paylaşmaya başladı. Şirket, roketin sıfırdan yeniden kullanılabilirlik için inşa edildiğini netleştiren çok sayıda bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Şirket bundan sonra ağırlıklı olarak birçok kez kullanılmak üzere inşa edilmiş 1 meganewton sıvı oksijen/metan motoru olan Arşimet’e odaklanacak. Uzay aracı daha hafif bir karbon kompozit gövdeye sahip olacak.

Neutron, yükü koruyan kaplamaları atmaya (veya kurtarmaya çalışmaya) da son verebilir. Roket, ilk aşama tasarımının bir parçası olan büyük bir kontrol paneline sahip olacak. Bu, tahmin edebileceğiniz gibi bütçeden tasarruf sağlayacak, ancak aynı zamanda daha hızlı geri dönüş süreleri ve daha hafif ikinci aşamalar vaat edecek.

Roketin konik şekli, daha geniş, daha kararlı bir taban ile yeniden kullanılabilirlik için inşa edildi. Rocket Lab, Neutron’un kalkış için bir fırlatma kulesine veya kirişe ihtiyacı olmayacağını da açıklamasında belirtti. Şirket daha önce, makinenin Electron’un mütevazı 0.3 ton (660 lbs) yerine sekiz metrik tona kadar düşük Dünya yörüngesine taşıyabileceğini söylemişti.

Aracın yeni görevlerde aktif olarak kullanıma hala uzak. Rocket Lab, ABD’nin doğu kıyısında bir üretim tesisi, fırlatma sahası ve motor test tesisi seçmek için hala “rekabetçi bir sürecin” ortasında olduğunu söyledi. Firma daha önce 2024’te ilk uzay uçuşunu umduğunu söylemişti. Öyle olsa bile, yeni ayrıntılar önemli – Rocket Lab’ın daha düşük maliyetlerle daha fazla (ve daha çeşitli) yük taşıdığı ve alanı çok daha erişilebilir hale getirdiği bir geleceğe işaret ediyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rocket Lab, Neutron Uzay Aracı Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör