Apple, 3. Çeyrekte Yüzde 9,9 Büyüdü

blank
Apple, 3. Çeyrekte Yüzde 9,9 Büyüdü

İçerik: Apple, 3. Çeyrekte Yüzde 9,9 Büyüdü

Apple, 3. Çeyrekte Yüzde 9,9 Büyüdü:

International Data Corporation (IDC) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Apple, 2021’in üçüncü çeyreğinde (3Ç21) yıllık bazda yüzde 9,9 artarak toplam 138,4 milyon adede ulaşan giyilebilir ürünler için küresel sevkiyatlarla en üst sıralarda yer aldı. Giyilebilir ürünler kategorisi, gerçek kablosuz stereo (TWS) kulaklıkların yanı sıra fitness bantları ve akıllı saatler gibi bileğe takılan giyilebilir cihazları içeriyor. Pazar araştırması firması ayrıca, fiyatlarındaki daralan boşluk nedeniyle akıllı saatlere olan talebin bilekliklere kıyasla arttığını söylüyor.

IDC’nin Dünya Çapında Üç Aylık Giyilebilir Cihaz İzleyicisine göre, kategori yıldan yıla (yıllık) yüzde 26,5 büyürken ve giyilebilir cihaz gönderilerinin yüzde 64,7’sini oluştururken, işitme cihazları büyümeye öncülük etti. IDC, bileğe takılan giyilebilir cihazların pazarın yüzde 34,7’sini ele geçirdiğini söylüyor. Apple ve Huawei, bilekliklere dayanan ancak tüketicilerin tercih ettiği saatlere dayanan 3Ç21’de Xiaomi’yi tahttan indirerek bileğe takılan segmentte ilk sırayı paylaştı.

IDC Mobilite ve Tüketici Cihaz İzleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, “Tüketiciler giderek daha yetenekli bir cihaz istediğinden ve fiyat farkı azaldıkça talep, bilekliklerden saatlere doğru yavaş yavaş kayıyor” dedi. 100 doların altında (kabaca 7.500 Rs.) satılan saatlerin sayısının, geçmişte bu fiyat bandına hakim olan bilekliklere eşit olduğunu söylüyor. IDC’nin Giyilebilirler Ekibi araştırma direktörü Ramon T. Llamas, “Bileğe takılan giyilebilir pazarın tamamı yıllık bazda düşerken, saat pazarı aslında yüzde 4,3 büyüdü” dedi.

Ubrani, kategori bazında dağıtımda, Hintli ve Çinli markaların düşük kaliteli saatler sayesinde büyüdüğünü, “Apple, Huawei ve Samsung ise üst uçta yerlerini koruyor” diyor. Bu arada Llamas, “akıllı saatler çok popüler olmasına rağmen, çocuk saatleri, egzersiz saatleri, hibrit saatler ve diğerleri de dahil olmak üzere – piyasayı yönlendiren diğer saatler olduğunu söyleyerek kategoriyi daha da inceledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, 3. Çeyrekte Yüzde 9,9 Büyüdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör