İtalya’da 11 Dinozor Sürüsü Fosili Bulundu

blank
İtalya'da 11 Dinozor Sürüsü Fosili Bulundu

İçerik: İtalya’da 11 Dinozor Sürüsü Fosili Bulundu

İtalya’da 11 Dinozor Sürüsü Fosili Bulundu:

Kuzey İtalya’daki bir ekip, son 25 yıldır dinozor keşifleri yapıyor. Araştırmacılar, bölgede şimdiye kadar bulunan en büyük ve en eksiksiz dinozor iskeletini keşfettiler. Kuzeydoğudaki liman kenti Trieste yakınlarındaki eski bir kireçtaşı ocağı olan Villaggio del Pescatore’de 11 dinozor fosili gün yüzüne çıkarıldı. İskeletler, 80 milyon yıl önce yaşamış Tethyshadros insularis türüne ait.

80 milyon yıl önce antik Akdeniz bölgesinin bir parçasını oluşturan site, paleontologların Antonio adını verdiği bir dinozor iskeletinin keşfinden sonra ilk kez 1996 yılında öne çıktı. Başlangıçta bunun bir “cüce tür” olduğunu düşündüler, ancak daha sonra araştırmalar buna itiraz etti. Şimdi, araştırmacılar Antonio’nun genç veya genç bir dinozor olduğuna inanıyor.

Paleontologlar artık grup içindeki fosilleşmiş kalıntıların en büyüğünü “Bruno” olarak adlandırdı.

Baş araştırmacı Federico Fanti, İtalya’nın dinozorlarla tanınmadığını söyledi. Ve daha önce orada bazı fosiller bulunmuş olmasına rağmen, şimdi araştırmacıların tek bir dinozor bölgesinde bütün bir sürüsü var. Fanti, The Guardian’a “Bruno, grubun en büyüğü ve en yaşlısı ve İtalya’da şimdiye kadar bulunan en eksiksiz dinozor iskeleti” dedi.

“Antonio’nun keşfinden sonra bölgede dinozorlar olduğunu biliyorduk, ancak şimdiye kadar kimse kaç tane olduğunu görmek için kontrol etmedi. Şimdi elimizde aynı sürüye ait birden fazla kemik var.”

Araştırmacılar ayrıca bölgede fosilleşmiş balık, timsah, uçan sürüngen ve hatta küçük karides kalıntıları bulabildiler. Fosillerin bir kısmı Trieste’deki doğal tarih müzesinde sergilendi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İtalya’da 11 Dinozor Sürüsü Fosili Bulundu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör