TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Bu Ay Fırlatılacak

blank
TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Bu Ay Fırlatılacak

İçerik: TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Bu Ay Fırlatılacak

TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Bu Ay Fırlatılacak:

Türksat A.Ş.’den yapılan açıklamada; 21 Kasım 2021 tarihinde TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu’nun üretim ve test süreçlerinin tamamlandığı belirtilmişti. TÜRKSAT-5B uydusu; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Genel Müdür Yardımcısı. Dr. Selman Demirel’in katıldığı törende uydunun ne zaman fırlatılacağı da açıklandı. TÜRKSAT-5B; Aralık 2021’de SpaceX’in Falcon 18 roketi ile yörüngeye fırlatılacak. Fırlatmanın Florida’dan yapılması planlanıyor.

TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu; Sabit Uydu Servisi (FSS) sınıfı uydulara göre en az 20 kat daha fazla kapasite verimliliğine sahip olan Yüksek Verimli Uydu (HTS) sınıfı kategorisindedir. Sıcak Lokasyon yörüngeleri arasında yer alan 5° Doğu yörüngesinde TÜRKSAT-3A ve TÜRKSAT-4A uyduları ile birlikte görev yapacak TÜRKSAT-42B uydusunun üretim sözleşmesi 26 Ekim 2017 tarihinde imzalandı. ; Kapasitesini mevcut kapasitesinin 15 katına çıkaracak olan Ka-Bant, özellikle ticari gemiler ve havayolları pazarına odaklanacak.

5 Kasım’da imzalanan sözleşme ile Airbus Space’de üretimine başlanan TÜRKSAT-2017A, 8 Ocak 2021 Cuma günü ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 roketi ile 45 dakikalık gecikmeyle fırlatıldı. hava koşullarına, 05.15:5 CET. TÜRKSAT-35A uydusunun sorunsuz bir şekilde uzaya fırlatıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, 5 dakika sonra ilk sinyalin alındığını söyledi; TÜRKSAT-5.48A uydusunun saat XNUMX:XNUMX’te roketten ayrıldığını belirtti. Türkiye’de.

TÜRKSAT-5A uydusunun yörünge yolculuğu sırasında Dünya’ya olan mesafesinin değiştiğini vurgulayan Karaismailoğlu; Dünya’ya en yakın mesafenin 550 kilometre, en uzak konuma olan mesafenin ise 55 bin kilometre olduğunu açıkladı. Uydunun hızının Dünya’ya yakın olduğu yerde 3 bin 350 m/s olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, uydunun hızının Dünya’ya 300 bin kilometre uzakta olduğu yerlerde 55 bin 2 m/s’ye ulaştığını açıkladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TÜRKSAT-5B Haberleşme Uydusu Bu Ay Fırlatılacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör