Ulusal Sisteme 5.5 Milyon Parmak İzi Kaydedildi

blank
Ulusal Sisteme 5.5 Milyon Parmak İzi Kaydedildi

İçerik: Ulusal Sisteme 5.5 Milyon Parmak İzi Kaydedildi

Ulusal Sisteme 5.5 Milyon Parmak İzi Kaydedildi:

Ulusal Biyometrik Parmak İzi Sistemi, Göçmenlik Kayıt Sistemi ile entegre edildi. Türkiye’deki çoğu Suriyeli mülteci olmak üzere 5,5 milyon yabancının verileri sisteme aktarıldı. Diğer kurumlar da ortak depodaki verilere erişebilecek. Böylece yasa dışı yollardan sınıra giren ve sınır dışı edilmesi gereken kişilerle işlemler anında gerçekleştirilecek. Sistemde tarama 2,5 saniye sürecek.

Türkiye’yi dünyada kendi biyometrik veri algoritmasını geliştiren 7. ülke konumuna getiren Ulusal Biyometrik Parmak İzi Sistemi, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kullanımına sunuldu. Sistem, sınır kapılarında dışişleri ve işlemlerin yürütülmesinde kullanılmaya başlandı. Türkiye’deki çoğu Suriyeli mülteci olan 5,5 milyon yabancının verileri sisteme aktarıldı.

Göç İdaresi’nin Ulusal Biyometrik Parmak İzi Sistemine geçtiği 26 Mart’tan bu yana 610 parmak izi sorgulaması yapılarak sahada daha önce yapılmamış 158 bin 126 yeni kayıt oluşturuldu. Başta düzensiz göçmenler olmak üzere bildirim yükümlülüğü bulunan 36 kişi ile yeni sistemde kayıtlar sorunsuz tamamlandı.

Göç İdaresinin sınır bölgelerinde faaliyet gösteren mobil servis araçları ile sınır dışı etme ve sınıra giren kitlesel göçler için kayıt işlemleri hızlı bir şekilde on-line veya off-line yapabilecek. El terminallerinin yaygınlaşması ile sınırı yeni geçen Afgan ve Suriyeli mülteciler, ülkeye giriş yaptıkları andan itibaren ulusal biyometrik parmak izi sistemi ile sorgulanıyor ve yakalanıyor, haklarında gerekli işlemler yapılabiliyor ve kayıtlar oluşturuluyor.

Göç İdaresi, sistem kapsamında Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüyor. Tamamlanma aşamasında olan çalışma, Türkiye’ye vize başvurusunda bulunan yabancıların ülkeye giriş yapmadan önce dış temsilciliklerde biyometrik parmak izi verilerinin kayıt altına alınmasını öngörüyor. Bu sayede sınırlarımızda alınan bilgiler ile giriş anında alınan bilgiler karşılaştırılarak sınır güvenliğine önemli bir katman eklenmiş olacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ulusal Sisteme 5.5 Milyon Parmak İzi Kaydedildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör