Airbus İkinci Oceanic Uydu Sentinel-6B’yi Tamamladı

blank
Airbus İkinci Oceanic Uydu Sentinel-6B'yi Tamamladı

İçerik: Airbus İkinci Oceanic Uydu Sentinel-6B’yi Tamamladı

Airbus İkinci Oceanic Uydu Sentinel-6B’yi Tamamladı:

Airbus, Avrupa Copernicus programının ikinci okyanus izleme uydusu olan Sentinel-6B’yi tamamladı ve şimdi önümüzdeki altı ay boyunca uzayda kullanıma hazırlanmak için kapsamlı bir şekilde test edilecek.

Copernicus Sentinel-6 görevi, 2020 Kasım’da fırlatılan iki uydudan ilki olan “Sentinel-6A” aracılığıyla okyanus yüzeylerinin topografyasının yüksek hassasiyetli ölçümünü gerçekleştiriyor. birkaç santimetrelik bir doğruluk ve onları yedi yıla kadar bir görev süresi boyunca 10 günlük bir ritimle eşleştirin. Amaçları, deniz yüzeyi yüksekliğindeki değişiklikleri ve deniz seviyelerindeki değişiklikleri kaydetmek, okyanus akıntılarını analiz etmek ve gözlemlemektir. Deniz yüzeyindeki yükseklik değişikliklerinin doğru bir şekilde gözlemlenmesi, küresel deniz seviyeleri, okyanus akıntılarının hızı ve yönü ve okyanuslarda biriken ısı hakkında bilgi sağlar. Dünya’nın 1336 km üzerinde yapılan ölçümler, okyanusu modellemek ve deniz seviyesinin yükselmesini tahmin etmek için çok önemlidir.

Bu bilgi, hükümetlerin ve kurumların kıyı bölgeleri için etkili koruma sağlamasına yardımcı olur. Bu veriler aynı zamanda afet yönetim kuruluşları, şehir planlama, taşkın koruma programları veya set inşaat yetkilileri için de değerlidir.

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak, küresel deniz seviyeleri şu anda yılda ortalama 3,3 milimetre yükseliyor ve bu da yoğun nüfuslu kıyılara sahip ülkeler için olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Avrupa Kopernik programının bir parçası olan Sentinel-6, aynı zamanda ESA, NASA, NOAA ve Eumetsat arasında uluslararası bir işbirliğidir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Airbus İkinci Oceanic Uydu Sentinel-6B’yi Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör