İtalyan, Amazon’a 1,28 Milyar Dolar Para Cezası Verdi

blank
İtalyan, Amazon'a 1,28 Milyar Dolar Para Cezası Verdi

İçerik: İtalyan, Amazon’a 1,28 Milyar Dolar Para Cezası Verdi

İtalyan, Amazon’a 1,28 Milyar Dolar Para Cezası Verdi:

İtalya’nın antitröst otoritesi (AGCM), geçen ay Amazon’a verdiği ikinci ceza olan “hakim durumun kötüye kullanılması” nedeniyle Amazon’a 1,13 milyar € (1,28 milyar $) para cezası verdi. Yetkili, (Google tarafından tercüme edilen) bir basın açıklamasında Amazon, İtalyan aracılık hizmetleri pazarında “mutlak hakimiyet” konumunda ve “Amazon tarafından yerine getirilmesi (FBA) adı verilen kendi lojistik hizmetini tanıtmasına izin verdi” dedi.

AGCM’ye göre şirketler, Prime etiketi gibi önemli avantajlara erişmek istiyorlarsa Amazon’un FBA hizmetini kullanmalı ve bu da Kara Cuma satışlarına ve diğer önemli etkinliklere katılmalarını sağlıyor. “Amazon böylece üçüncü taraf satıcıların Prime etiketini FBA tarafından yönetilmeyen tekliflerle ilişkilendirmesini engelledi” denildi.

Yetkili, bu işlevlere erişimin satıcı başarısı için “çok önemli” olduğunu söyledi. Ayrıca, Amazon Lojistik’i kullanan üçüncü taraf satıcıların, Amazon Lojistik’e üye olmayan satıcılarla aynı katı performans gereksinimlerine tabi olmadığını da kaydetti. Bu nedenle, belirli hedeflere ulaşamazlarsa platformdan askıya alınma olasılıkları daha düşük. Son olarak, Amazon’un lojistik hizmetlerini kullanan satıcıların, ürünlerini en azından Amazon’da olduğu gibi diğer çevrimiçi platformlarda sunmaktan caydırıldığını kaydetti.

AGCM, Amazon’un eylemlerinin süreleri ve neden oldukları etkiler göz önüne alındığında “özellikle ciddi” olduğunu düşündüğü için yüksek para cezası uyguladığını söyledi. Para cezasına ek olarak, Amazon’dan FBA satıcılarının yararlandığı ayrıcalıkları, diğer kurallara ve yasalara uymaları koşuluyla tüm üçüncü taraf satıcılara vermesini talep etti. Bu standartları bir yıl içinde tanımlaması ve yayınlaması gerekecek ve eylemleri bir izleme mütevelli heyeti tarafından uygulanacak.

Bir Amazon sözcüsü, Engadget’a yaptığı açıklamada, şirketin karara “kesinlikle katılmadığını” ve temyize gideceğini söyledi. FBA üyesi olmayan satıcıların, Amazon’un lojistik hizmetlerini kullanmak zorunda kalmadan Prime avantajlarına erişmelerini sağlayan Satıcıdan Gönderilen Prime (SFP) hizmetini kullanabileceğini de belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İtalyan, Amazon’a 1,28 Milyar Dolar Para Cezası Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör