Filipinler’e Satılan T129 ATAK Helikopterleri Teslimata Hazır

blank
Filipinler'e Satılan T129 ATAK Helikopterleri Teslimata Hazır

İçerik: Filipinler’e Satılan T129 ATAK Helikopterleri Teslimata Hazır

Filipinler’e Satılan T129 ATAK Helikopterleri Teslimata Hazır:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Filipinler’e ihraç edilen T129 ATAK helikopterlerinin ilk partisini teslim etmeye hazırlanıyor. Filipin Halk Haber Ajansı (PNA) tarafından bildirildiği üzere, teslimatın Aralık ayı sonunda yapılması bekleniyor. Gelişmekte Olan Filipinler’in belirttiği gibi, ilk iki helikopterin Aralık ayında Filipinler’e ulaşması bekleniyor. Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) 15. Taarruz Filosu, T129 Atak eğitimi için Türkiye’ye pilot ve bakım teknisyenleri gönderdi. Filipinler Savunma Bakanlığı Sözcü, yaptığı açıklamada, T129 ATAK helikopterlerinden ilk ikisinin Aralık ayı sonunda teslim edilmesinin beklendiğini bildirdi. Ayrıca Sözcü, bu haftaya işaret ederek, Filipinler Savunma Bakanlığı’na bağlı bir ekibin teslimat öncesi inceleme için Türkiye’ye gittiğini duyurdu.

Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) Komutanı Korgeneral Allen Paredes yaptığı açıklamada, TUSAŞ tarafından teslim edilmesi planlanan ilk konvoy için Aralık 2021’i işaretledi. Açıklamada teslimatla ilgili başka bir ayrıntıya yer verilmedi.

Filipinler ile imzalanan sözleşme kapsamında TUSAŞ tarafından üretilen toplam 6 adet T129 ATAK helikopterinin 269.388.862 USD bedelle ihraç edileceği biliniyor. Mayıs 2021’de yapılan açıklamalarda, iki birimin ilk teslimatının 2021 yılının Eylül ayında gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi. Filipinler Savunma Bakanlığı Sözcü “Son gelişmelere göre T129 Taarruz Helikopteri’nin ilk iki ünitesinin Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz. Filipin Hava Kuvvetleri bu Eylül’de teslim edilecek,” dedi Dir Arsenio Andolong. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2021 yılının Eylül ayında yapılacağı söylenen teslimatın ardından kalan dört T129 ATAK helikopterinin Şubat 2022 (iki adet) ve Şubat 2023 (iki adet) tarihlerinde teslim edilmesinin beklendiği belirtildi.

T129 ATAK helikopterinin Filipinler’e satışına ilişkin onayların tamamlanmasının ardından Filipin Hava Kuvvetleri’ne bağlı 15. Taarruz Filosu pilot ve mürettebatı, Ankara’daki TAI tesislerinde T129 ATAK helikopter eğitimi alacak. İlgili eğitimlerin Mayıs 2021 – Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında devam etmesi planlanırken, Filipin Hava Kuvvetleri gelecekte T129 ATAK taarruz helikopteri operasyonları konusunda eğitim için Türkiye’ye pilot ve uzman göndermeye devam edecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Filipinler’e Satılan T129 ATAK Helikopterleri Teslimata Hazır

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör