Yenilikçi Hyundai IONIQ 5, Zirveye Çıkıyor

blank
Yenilikçi Hyundai IONIQ 5, Zirveye Çıkıyor

İçerik: Yenilikçi Hyundai IONIQ 5, Zirveye Çıkıyor

Yenilikçi Hyundai IONIQ 5, Zirveye Çıkıyor:

Hyundai’nin elektrikli alt markası IONIQ, 2021 yılına başarılı bir başlangıç ​​yaparak kısa sürede popülerliğini artırdı. “5” olarak adlandırılan SUV modeliyle tüm dikkatleri üzerine çeken IONIQ, Avrupa’da Yılın Otomobili ödülü için finale kalan 7 otomobil arasında yerini aldı. Otomotiv dünyasının çok prestijli bir ödülü olan COTY 2020’ye damgasını vuran IONIQ 5, tamamen elektrikli bir model olarak rakipleriyle mücadele edecek.

IONIQ 5, COTY 2022’ye aday gösterilen 39 yeni model arasından seçildi. Daha sonra finale kalan otomobil, tasarımı, teknolojisi ve elektrik motor performansı ve menzili ile yetkililerin dikkatini çekti. Lansmanından sadece altı ay sonra, IONIQ 5 Almanya’da “Yılın Otomobili” seçildi. Avustralya’da bu başarısını sürdüren otomobil, genel kategoride “Yılın Elektrikli Otomobili” ve ayrıca “Yılın Otomobili” seçildi.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de satışa sunulması planlanan IONIQ 5, Hyundai Motor Group’un elektrikli modeller için geliştirdiği platform olan Electric Global Modular Platform (E-GMP) üzerine inşa ediliyor. Kullanıcılar IONIQ 5’i 58 kWh veya 72,6 kWh olmak üzere iki farklı seçenekle seçebiliyor. Yenilikçi otomobil ayrıca dört tekerlekten veya arkadan çekişli olmak üzere iki farklı sürüş sistemiyle sunuluyor. WLTP’ye göre arkadan çekişli ve 72,6 kWh versiyonu tek bir şarjla maksimum 481 kilometre sürüş menziline sahip. IONIQ 5, güçlü performansı ve ultra hızlı şarjı ile de öne çıkıyor.

800V şarj teknolojisi sayesinde araç, hızlı DC şarj istasyonlarında sadece 19 dakikada yüzde 10’den yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor. Ayrıca, Araç Yükleme (V2L) teknolojisi, sürüş veya park halindeyken dizüstü bilgisayarlar veya e-scooterlar gibi herhangi bir elektronik cihaza güç sağlamak ve şarj etmek için kullanılabilir.

blank

Yılın Otomobili (COTY), otomotiv sektörünün en çok aranan ödüllerinden biri olarak sektörde çok önemli bir yere sahip. Avrupa genelinde 23 ülkeden 61 kıdemli otomobil gazetecisinden oluşan jüri üyesi, listelenen modelleri tasarım, teknoloji, yol performansı ve fiyat/performans dengesi gibi kriterlere göre değerlendiriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yenilikçi Hyundai IONIQ 5, Zirveye Çıkıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör