Audi, Otonom Sürüşün Sosyal Boyutunu Ele Aldı

blank
Audi, Otonom Sürüşün Sosyal Boyutunu Ele Aldı

İçerik: Audi, Otonom Sürüşün Sosyal Boyutunu Ele Aldı

Audi, Otonom Sürüşün Sosyal Boyutunu Ele Aldı:

Audi’nin yapay zeka ve otonom sürüş gibi yeni teknolojiler konusunda disiplinler arası alışverişi teşvik etmek amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiği Audi&Initiative, otonom sürüş konusunda bir çalışmaya imza attı.

Yasal konulardan etik sorulara ve dijital sorumluluğa kadar pek çok konuda otonom sürüşün sosyal boyutuna ilişkin çalışmaları kapsayan 2021 “SocAIty” araştırması, Avrupa, ABD ve Asya’dan uzmanların yorumlarını içeriyor.
Otonom sürüş, otomotiv dünyasının gelecekteki hedeflerinden birisi ve otonom sürüşün tüm dünyada yaygın olarak kabul görmesi için hem sürüş sistemlerinin teknolojik olgunluğu hem de sosyal boyutu çok önemli. Genel yasal ve siyasi koşulların yanı sıra, insanların otonom sürüş gibi yeni teknolojilere bakış açıları da kritik öneme sahip.

Audi tarafından 2015 yılında hayata geçirilen &Audi Initiative, siyaset ve ekonomi alanında uzman 19 bilim insanı ile otonom sürüşün geleceğinin temel konularını tartıştı ve sonuçları “SocAIty” çalışmasında yayınlandı.

AUDI AG CEO’su Markus Duesmann, elektromobilite sonrası otomotiv dünyasının daha radikal bir değişime geçeceğini belirterek, “Bunun sonucu daha akıllı ve otonom araçlar olacak. Audi’de otonom sürüşe, trafiği daha güvenli ve hareketliliği daha konforlu ve kapsayıcı hale getirebilecek önemli bir teknoloji olarak bakıyoruz. Volkswagen Grubu’nun yazılım şirketi CARIAD ile iş birliği içinde bu teknolojiyi tüm hızıyla ileriye taşıyoruz.”

Audi Initiative Proje Müdürü Saskia Lexen, Audi’nin 2021 “SocAlty” çalışmasıyla otonom sürüş konusundaki kamuoyu tartışmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek, “&Audi Initiative ile diyaloğu fildişi kuleden dünyaya taşıyoruz. halka açık alan. Bunu yaparak, bireysel hareketlilikteki ilerlemelerin arkasındaki fırsatları ve zorlukları aydınlatmak istiyoruz. Bu çalışma hukuk, etik ve veri güvenliği alanlarındaki kilit soruları ele alıyor: Bir kaza durumunda otomobil nasıl tepki veriyor? Otonom bir aracın karıştığı bir kazada kim sorumlu? Üretilen verilerin sahibi kimdir? Bunlar, çalışmanın ayrıntılı olarak araştırdığı sorulardan ve düşüncelerden sadece birkaçı. Ayrıca, otonom araçlarla mobilitenin nasıl görünebileceğini ve geleceğe giden yolda kritik faaliyet alanlarının neler olduğunu inceliyor. Sonuç olarak, çalışma konuya dahil olan aktörler için pratik bir temel sağlıyor.”

Araştırmaya katılan uzmanların çoğu, ABD’yi otonom sürüş teknolojisinin arkasındaki itici güç olarak görüyor. Tüm yeni teknolojilerin önce orada geliştirileceği düşünülmese bile, sermaye ve uzmanlık yardımıyla burada başlayacakları konusunda hemfikirler.

Çin, ölçeklendirme ve yaygın teknoloji penetrasyonunda öncü olarak görülüyor. Bunun nedenleri, altyapının kararlı bir şekilde genişlemesini ve yeni teknolojilerin toplum tarafından önemli ölçüde kabul edilmesini içerir.

Almanya ve Avrupa’da bir pazar olarak öneminin yanı sıra öncelikle araç teknolojilerinin ve yüksek hacimli üretimin merkezi olacaktır. Bu, Avrupa’nın tüketici hakları ve veri koruma düzenlemelerinin tüm endüstri için küresel koşulları ve ürün standartlarını etkileyeceği anlamına gelir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Audi, Otonom Sürüşün Sosyal Boyutunu Ele Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör