Mazda Esnek Üretim Modeli ile Geleceğe Hazırlanıyor

blank
Mazda Esnek Üretim Modeli ile Geleceğe Hazırlanıyor

İçerik: Mazda Esnek Üretim Modeli ile Geleceğe Hazırlanıyor

Mazda Esnek Üretim Modeli ile Geleceğe Hazırlanıyor:

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Mazda, Japonya’nın Hofu Fabrikası’nda gerçekleştirdiği yeniliklerle üretim kabiliyetini artırdı. Japon üretici, H2 üretim hattında yaptığı iyileştirmeler sayesinde; Aynı seri üretim hattında aynı anda farklı model otomobil ve motor çeşitlerini üretebilecek. Markanın çok yönlü çözüm stratejisinin bir parçası olan ve anlık ihtiyaçlara birkaç gün içinde hızla adapte olabilen esnek modelleme üretim hattı, 2022 yılında gün yüzüne çıkacak bir dizi SUV modeline de ev sahipliği yapacak.

Japon otomotiv devi Mazda, elektrikli motorların da yer alacağı geniş bir ürün yelpazesi üretme kapasitesine ulaşmak için Mazda5 ve Mazda CX-2 modellerinin halihazırda üretildiği H6 üretim hattında kapsamlı değişikliklere gittiğini duyurdu. Yeni modellere ve değişen taleplere hızla cevap verebilen bu gelişmiş üretim modellemesi, Mazda’nın Monotsukuri adını verdiği yenilikçi inovasyon yaklaşımının son örneği olarak adlandırılıyor.

Mazda’nın çok yönlü çözüm stratejisinin önemli bir parçası olan gelişmeler sonucunda, üretim hattı değişen ihtiyaçlara göre şekillendirilebilmektedir. Bu sayede büyük veya küçük platformlu, içten yanmalı veya elektrikli motorlu, enine veya boyuna motor yerleşimli otomobiller aynı hatta üretilecek. İleriye dönük karma üretim felsefesi, 2022 yılında tanıtılacak SUV modellerine de hayat verecek.

Çapraz dolly bant modelleme, yeniden işlenmiş üretim hattının kalbinde yer almaktadır. Yeni yapıya sabit konveyör bantlar ve askılar dahil edilmemiş olup, hat fiziksel olarak serbest bırakılmıştır. Sabit bantlar ve askılar yerine zeminle aynı hizada olan paletler yerleştirilir ve bu paletler “dolly roller” vasıtasıyla hareket eder.

blank

Sabit üretim hattına göre çok daha hızlı şekillenebilen bu üretim hattı, ileride daha fazla bölüm eklenerek genişletilebilir. Mazda Motor Corporation Kıdemli Genel Müdürü Takeshi Mukai, kolay hareket eden paletli yapı sayesinde çalışanların daha fazla boş alana sahip olduğunu ifade ederek, Hofu Fabrikası’nın yarısından fazlasının yeni stratejiye göre inşa edildiğini belirtiyor. Yatırım maliyetlerini yüzde 10 azaltan bu strateji, geleneksel bir montaj hattı geliştirme süresinin beşte birini alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mazda Esnek Üretim Modeli ile Geleceğe Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör