Nintendo’nun Yaratıcısı Masayuki Uemura Hayatını Kaybetti

blank
Nintendo'nun Yaratıcısı Masayuki Uemura Hayatını Kaybetti

İçerik: Nintendo’nun Yaratıcısı Masayuki Uemura Hayatını Kaybetti

Nintendo’nun Yaratıcısı Masayuki Uemura Hayatını Kaybetti:

Yerel basında çıkan haberlere göre, Nintendo Entertainment System (NES) ve Super NES’in baş mimarı Masayuki Uemura öldü.

Bir Japon gazetesi Nikkei Asia’nın bildirdiğine göre, Masayuki Uemura 78 yaşındaydı. Tokyo doğumlu olan Uemura, Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesiydi.

1970’lerde Uemura, NES’i ve onun halefi olan SNES’i geliştirmekten sorumluydu. Bu konsollar, dünya çapında 100 milyon adet kombine satışla büyük hit oldu.

Japon gazetesine göre, video oyunlarındaki popüler sistemlerin ana mimarlarından biri olarak bilinen Uemura Pazartesi günü öldü. Bu, Nintendo’yu dünyanın önde gelen video oyun şirketlerinden biri olmaya itti.

Japonya’nın Chiba Teknoloji Enstitüsü’nün elektronik mühendisliği mezunu olan Uemura, 2004 yılında Kyoto Üniversitesi’nde ders vermeye başladı.

1983’te Disk System, Nintendo’nun ilk kartuş tabanlı konsolu olarak Japon pazarına girdi. Bu, kullanıcıların genişleyen bir video oyunu yelpazesi oynamasını sağladı.

Super Famicom daha sonra 1990’da piyasaya sürüldü.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Nintendo’nun Yaratıcısı Masayuki Uemura Hayatını Kaybetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör