Audi, RS Q e-tron’un Kokpit Detaylarını Paylaştı

blank
Audi, RS Q e-tron'un Kokpit Detaylarını Paylaştı

İçerik: Audi, RS Q e-tron’un Kokpit Detaylarını Paylaştı

Audi, RS Q e-tron’un Kokpit Detaylarını Paylaştı:

Audi, Ocak 2022’de düzenlenecek olan efsanevi Dakar Rallisi’nde yarışacak olan RS Q e-tron araçlarında pilot ve yardımcı pilotların yarışta zaman geçirecekleri yüksek teknolojili kokpitleri tanıttı.

Bu bilgilere göre yardımcı pilotun rehber, pilotun ise kullanıcı olduğu ralli veya ralli-cross müsabakalarından hatırladığımız görev dağılımı Dakar’da yarışacak takımlar için değişti. Yeni düzenlemeler, direksiyon görevlerini çok katı kurallarla sınırlandırıyor. Kağıt üzerindeki tanıdık yol notlarının yerini dijital alıyor. Audi RS Q e-tron, işletim konsepti ile pilotlar ve yardımcı pilotlar arasında bu konudaki çeşitli görevleri ve işlevleri yeniden dağıtacak.

Dakar’da yarışacak Audi araçlarının direksiyonuna geçecek olan Mattias Ekström, Stéphane Peterhansel ve Carlos Sainz’in ana görevleri, aracın hızlanmasını, yavaşlamasını ve direksiyon hakimiyetini sağlarken tamamen araziye odaklanmak olacak. Audi RS Q e-tron’daki enerji dönüştürücülü elektrikli tahrik sayesinde sürücülerin artık vites değiştirmesi gerekmiyor. Kokpitin merkezinde, çok daha hızlı ve daha çevik bir çift kranklı alüminyum el freni kolu bulunur.

blank

Direksiyon simidinde, doğrudan pilotun önünde sekiz kontrol düğmesi vardır. İstenirse, pilot zaman damgalı bir anormalliği hafızaya kaydedebilir ve ayrıca yazılımdaki korna, cam silecekleri ve veri girişlerini kontrol edebilir. Maksimum hızın sınırlı olduğu alanlarda da hız sınırlayıcıyı etkinleştirebilir. Direksiyon simidinin arkasında, sürücünün alt görüş alanında bulunan ekran, lastik basınçları, sürekli değişken elektrikli tahrik tarafından seçilen yön (ileri, geri veya boşta) ve mevcut hız hakkında bilgi verir.

Ayrıca örneğin sistemin aniden kapanması veya akü bağlantısının kesilmesi gibi durumlarda pilotlar için uyarı işaretleri de içerir. Ön camın üstüne ve yan tarafına monte edilmiş iki küçük ekran da önemli bilgileri görüntüye getiriyor: soldaki ekran yönü, sağdaki ekran ise aracın hızını gösteriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Audi, RS Q e-tron’un Kokpit Detaylarını Paylaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör