Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

blank
Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

İçerik: Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından acil kullanım izni verilen 48 farklı antikor testinin performanslarının değerlendirildiği çalışma, Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nden en iyi sözlü sunum ödülünü aldı.

COVID-19 tanısında altın standart olarak kullanılan PCR testine tamamlayıcı bir yaklaşım olarak yaygın olarak kullanılan antikor testleri, özellikle hastalığı atlattığı için tanı konulamayan kişilerin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. semptom göstermeden veya hafif. Ayrıca aşılama sonrası bağışıklık tepkisini ölçmek için yaygın olarak kullanılır. Dünyada bu amaçla kullanılan antikor testlerinin sayısı 50’ye yaklaşıyor. Peki hangi antikor testinin performansı ne kadar etkili?

Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından acil kullanım izni verilen 48 farklı antikor testinin performansını değerlendirerek bu sorunun yanıtını aradığı çalışma, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından en iyi sözlü sunum ödülünü aldı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Prof. Dr. Murat Sayan, Doç. Dilber Uzun Özşahin, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Arıkan ve Yrd. Doç. Berna Uzun’un “Çok Kriterli Karar Verme Teorisini Kullanarak Tanısal SARS-CoV -2 IgG Antikor Testlerinin Sıralaması” başlıklı araştırması MCDM teorisi kullanılarak yapılmıştır.

Yapılan çalışmada antikor kitlerinin özellikleri Gıda ve İlaç Dairesi-FDA’dan alınmış ve Çok Kriterli Karar Teorisi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Antikor testlerinin karşılaştırılmasında analitik duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerler, kullanılan numune tipi, test tekniği, antijen hedefi (spike veya nükleokapsid), sonuca ulaşma süresi, reaktiflerin saklama koşulları, uygulanabilirliği değerlendirildi. Çok Kriterli Karar Teorisi yöntemi ile birçok kriter eş zamanlı olarak değerlendirilerek gerçekleştirilen çalışmada, en uygun ve en başarılı antikor kitleri belirlenerek raporlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi: 259 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs salgınıyla ilgili …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör