Donanma 4. P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı Teslim Aldı

blank
Donanma 4. P-72 Deniz Karakol Uçağı'nı Teslim Aldı

İçerik: Donanma 4. P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı Teslim Aldı

Donanma 4. P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı Teslim Aldı:

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-4 Projesi’nin 3. uçağı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Meltem-72 Projesi kapsamında DzKK’ya iki adet P-3 Deniz Karakol Uçağı daha teslim ettik. DzKK’nın stratejik unsuru olarak hizmet veren Deniz Karakol uçaklarımız, ülkemizin gökyüzündeki gücüne güç katıyor.” açıklamalara yer verildi. Böylece Deniz Kuvvetlerimizin hizmetine giren ve Mavi Vatan’ın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olan P-72 Deniz Karakol uçaklarımızın sayısı 4’e ulaştı.

Temmuz 2021’de dördüncü uçak olan P-72 Deniz Karakol Uçağı envantere girdi. 4 Mayıs 2021 tarihinde MELTEM-3 Projesi kapsamında üçüncü uçak olan C-72 yani Deniz Yardımcı Uçağı envantere girmiş; Aralık 2020’de ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı envantere girdi. SSB tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi kapsamında P-72 Deniz Karakol Uçağının ikincisi Mart 2021’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. 2022 yılında 2 P-72 deniz karakol uçağı daha girecek. envanter.

MELTEM Projesi kapsamında tedarik edilecek Deniz Kuvvetlerimiz 6 envanterine giren P-235 Deniz Karakol Uçağı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik bir unsuru olarak bugün Türkiye’nin kıta sahanlığı ve milli menfaatlerinin bulunduğu sularda, Doğu Akdeniz ve Ege dahil olmak üzere başarıyla hizmet vermektedir.

MELTEM Projesi’nin bu aşamasında, deniz gözetleme ve deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere 6 adet ATR72-600 uçağının tedarik edilmesi ve MELTEM Projesi kapsamında temin edilen görev ekipmanlarının entegre edilmesi hedefleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Donanma 4. P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı Teslim Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör