Rusya Meta, Twitter ve TikTok’a Para Cezası Verdi

blank
Rusya Meta, Twitter ve TikTok'a Para Cezası Verdi

İçerik: Rusya Meta, Twitter ve TikTok’a Para Cezası Verdi

Rusya Meta, Twitter ve TikTok’a Para Cezası Verdi:

Moskova’da bir mahkeme, yabancı teknoloji şirketlerine yönelik bir dizi cezanın sonuncusu olarak, Rusya’nın Perşembe günü Twitter, Facebook sahibi Meta Platforms ve TikTok’u hükümetin yasa dışı bulduğu içeriği silmedikleri için para cezasına çarptırdığını açıkladı.

Moskova, eleştirmenlerin Rus yetkililerin İnternet üzerinde daha sıkı kontrol uygulama girişimi olarak nitelendirdiği, bireysel ve kurumsal özgürlüğü boğmakla tehdit ettiğini söyledikleri bir kampanyada bu yıl Big Tech üzerindeki baskıyı artırdı.

Moskova’nın Tagansky Bölge Mahkemesi, Meta Platforms’un içeriği silmediği için üç ayrı idari davada toplam 13 milyon RUB para cezasına çarptırıldığını söyledi. Rus haber ajanslarına göre Twitter iki davada 10 milyon ruble para cezasına çarptırılırken, TikTok 4 milyon ruble ceza aldı.

Twitter, Facebook ve TikTok’tan hemen bir yorum yapılmadı.

Meta, Alphabet’in Google’ı ile birlikte, bu ayın sonlarında, içerikle ilgili Rus mevzuatının tekrar tekrar ihlal edildiğinden şüphelenilen bir dava ile karşı karşıya kalacak ve Rusya’daki yıllık gelirinin bir yüzdesi para cezasına çarptırılabilir.

İletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Rusya’nın çocuk istismarı, uyuşturucu kullanımı bilgileri veya reşit olmayanları intihar etmeye çağıran gönderiler için cezai bir önlem olarak Mart ayından bu yana Twitter’ın hızını yavaşlattığını söyledi.

Twitter, platformunun yasa dışı davranışları teşvik etmek için kullanılmasına izin vermiyor.

Moskova ayrıca, 1 Ocak’a kadar Rusya’da kurulan 13 yabancı ve çoğunlukla ABD teknoloji şirketinin, olası kısıtlamalar veya doğrudan yasaklarla karşı karşıya kalmasını talep etti. Perşembe günü para cezasına çarptırılan üç şirket de bu listede.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rusya Meta, Twitter ve TikTok’a Para Cezası Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör