Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay Adamı Planları Açıklandı

blank
Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay Adamı Planları Açıklandı

İçerik: Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay Adamı Planları Açıklandı

Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay Adamı Planları Açıklandı:

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın aylık yayını ANAHTAR’ın Aralık 2021 sayısında Ulusal Uzay Programı hedeflerine yönelik çalışmalar yer aldı.

TUA koordinasyonunda gerçekleştirilecek Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında, Türk Uzay Ajansı’nda Uzman Fatih Demir ve Ahmet Hamdi Takan tarafından yazılan “Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay İnsanı” başlıklı çalışmada, ‘Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay İnsanı’ başlıklı çalışmada, bir Türk astronotunun seçimi, eğitimi, uzay deneylerinin tasarımı ve görev tespiti ile ISS’de yapılacak deney veya deneyler için detaylar var.

Türkiye, Türk Uzay Ajansı’nın (TUA) kurulması ve Ulusal Uzay Programı’nın (MUP) duyurulmasıyla uzay teknolojilerindeki ilerlemesini başka bir boyuta taşıdı. 9 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla tanıtılan Ulusal Uzay Programı, ülkemizin belirlenmiş 10 hedefle uzay yarışında yerini alması için önemli bir kilometre taşıdır. Bu çerçevede belirlenen hedeflerden biri olan Türk Astronot ve Bilim Misyonu (TABM), bir Türk vatandaşını uzaya göndermek ve bilimsel deneyler yapmak amacıyla ortaya atılmıştır (TUA, 2021). Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında, gerekli eğitimlerin ardından bilimsel görevleri yerine getirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir Türk vatandaşı gönderilecek. Bu görev kapsamında ISS üzerinde gerçekleştirilecek bilim görevinin deneyleri belirlenecek ve ilgili malzeme ve teçhizat hazırlanacak. Ayrıca ülkemizde üretilecek deneysel/bilimsel bir CubeSat’ın (CubeSat) astronot tarafından ISS’den yörüngeye oturtularak uzayda görevlendirilmesi hedefleniyor.

2019’dan beri ISS, diğer ülkelerden ticari işletmelere ve astronotlara açıldı. Bu kapasite, özel sektörün yeni teknolojileri test etmesine ve astronotların mikro yerçekimi altında eğitilmesine olanak tanır. Bugüne kadar, ISS 3.600’den fazla araştırmacının 2.500’den fazla deney yapmasına yardımcı oldu. TUA koordinasyonunda gerçekleştirilecek Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında, bir Türk astronotunun seçimi, eğitimi, uzay deney tasarımı ve görev tespiti ile ISS’de yapılacak deney veya deneyler gerçekleştirilecek. Türk uzay çalışmaları için çok önemli. Uluslararası işbirliği ile uzayda yapılacak bilimsel çalışmalara Türk halkının katılımını teşvik ederek;

Türk bilim insanlarına uzayda yapılabilecek araştırmalar konusunda fırsatlar sağlamak,

  • Türkiye’nin uzayda görünürlüğünü artırmak,
  • Ulusal kamuoyunda uzay konusunda farkındalık yaratmak,
  • Genç nesilleri uzay alanında çalışmaya teşvik etmek,
  • Bilim ve teknolojiye olan ilginin artırılması hedeflenmektedir.

Bunların dışında astronot adayları ve ISS’ye gidecek astronotlar; astronot eğitimi, fırlatma operasyonu, ISS’ye yanaşma ve ayrılma, atmosfere girme ve istasyonda kaldığı süre boyunca edindiği deneyimleri uzun yıllar gençlere ve öğrencilere aktarma fırsatı bulacak. ISS’ye gönderilecek Türk astronotun ikincil önemli görevi uzay uçuşunun ardından başlayacak.

Önceden hazırlanmış bir program kapsamında aşağıdaki görevlerin yapılması planlanmaktadır:

  • Ulusal ve uluslararası toplantılarda konuşma yapmak,
  • Gençlere rol model olmak ve bilimi toplumda yaygınlaştırmak,
  • Eğitim kurumları ile yapılacak programlara katılmak,
  • Sosyal medyayı etkin kullanmak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında gerçekleştirilmesi hedeflenen TABM ile sadece tarihe not düşmeyecek ve uzay alanında genç nesillere ilham kaynağı olacak büyük bir başarıya imza atılacak, yanı sıra bilimsel araştırmalara destek olacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ulusal Uzay Programı ve Türk Uzay Adamı Planları Açıklandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör