Meta, Kullanıcıları Hedef Alan Gözetim Şirketlerini Yasaklıyor

blank
Meta, Kullanıcıları Hedef Alan Gözetim Şirketlerini Yasaklıyor

İçerik: Meta, Kullanıcıları Hedef Alan Gözetim Şirketlerini Yasaklıyor

Meta, Kullanıcıları Hedef Alan Gözetim Şirketlerini Yasaklıyor. Facebook- Meta, platformlarında kullanıcıları hedef alan yedi gözetim şirketini yasakladığını söyledi. Meta tarafından yayınlanan yeni bir rapor, yaklaşık 50.000 kullanıcının “kötü amaçlı faaliyetler” hakkında uyarı alacağını söylüyor.

Gözetim firmalarını sahte hesaplar oluşturmak, hedeflerle arkadaş olmak ve bilgi toplamak için bilgisayar korsanlığı yöntemleri kullanmak gibi eylemlerle suçladı. Şirket, şirketleri gazeteciler ve insan hakları aktivistleri de dahil olmak üzere bireyleri hedef almakla suçladı.

Raporunda, aylarca süren bir soruşturmanın ardından Meta tarafından Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta yaklaşık 1.500 sayfanın askıya alındığını söyledi. Meta, şirketlerin müşterileri adına 100’den fazla ülkedeki insanları hedeflediğini söyledi.

Perşembe günkü rapor, bu yılın başlarında Pegasus casus yazılımının binlerce kişiyi hedef aldığına dair iddiaların ardından, gözetim endüstrisine daha fazla inceleme ekliyor.

Facebook, yazılımın WhatsApp üzerinden yayıldığı iddiasıyla Pegasus – NSO Group’un sahiplerine karşı şimdiden yasal işlem başlattı. ABD hükümeti, firmayı ve diğerlerini geçen ay kara listeye aldı ve onları yabancı hükümetlere bireyleri “kötü niyetli bir şekilde hedeflemek” için casus yazılım sağlamakla suçladı. NSO Group ticaret kara listesine eklendi.

Meta’nın güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher yeni raporla ilgili olarak “Gözetim sektörü tek bir şirketten çok daha büyük ve sadece kiralık kötü amaçlı yazılımlardan çok daha büyük” dedi.

Müfettişlerin, sıradan halk üyeleri ve politikacılar ve insan hakları savunucuları gibi yüksek profilli kişiler de dahil olmak üzere “ayrım gözetmeyen” bir hedefleme bulduğunu da sözlerine ekledi.

Meta tarafından isimlendirilen firmalar arasında, Harvey Weinstein’ın kendisini cinsel tacizle suçlayan kadınları gözetlemek için onları işe almasıyla öne çıkan İsrailli firma Black Cube da vardı.

Reuters’e yaptığı açıklamada Black Cube, “kimlik avı veya bilgisayar korsanlığı” üstlendiğini reddetti ve ajanlarının tüm faaliyetlerinin “yerel yasalara tamamen uygun” olduğunu söyledi.

Meta yetkilileri, etkinlikten etkilenen kullanıcıların, ayrıntı vermeden etkilendikleri için otomatik uyarılar alacağını söyledi.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Meta, Kullanıcıları Hedef Alan Gözetim Şirketlerini Yasaklıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör