Yapay Zeka, Müzakerede Kendi Kendine Tartışabiliyor

blank
Yapay Zeka, Müzakerede Kendi Kendine Tartışabiliyor

İçerik: Yapay Zeka, Müzakerede Kendi Kendine Tartışabiliyor

Yapay Zeka, Müzakerede Kendi Kendine Tartışabiliyor. Oxford Union, yıllar boyunca birçok büyük tartışmacıya ev sahipliği yaptı, ancak bu hafta seçkin konuşmacılarına bir yapay zeka motoru eklendi. AI, böyle bir teknolojinin çok güçlü olmasını engellemenin tek yolunun “hiç AI olmaması” olduğunu savundu.

Ama aynı zamanda en iyi seçeneğin onu “bilinçli bir yapay zeka olarak beynimize yerleştirmek” olabileceğini savundu. Deney, teknolojinin etiği üzerine konuşmayı ateşlemek için tasarlandı.

Tartışma için kullanılan Megatron LLB Transformer, bilgisayar çipi firması Nvidia’daki Uygulamalı Derin Araştırma ekibi tarafından ve Google’ın daha önceki çalışmalarına dayanılarak geliştirildi.

Wikipedia’nın tamamı, 2016’dan 2019’a kadar 63 milyon İngilizce haber makalesi ve 38 gigabayt değerinde halka açık Reddit gönderileri ve yorumları dahil olmak üzere çok çeşitli verilere erişim verildi.

Proje, tartışmaya ev sahipliği yapan Oxford’daki Said Business School’da İşletmeler için Yapay Zeka okuyan yüksek lisans öğrencileri tarafından tasarlandı.

Kurs yardımcı direktörü Dr Alex Connock, tartışmanın “hile” gibi bir şey olduğunu kabul etti, ancak AI’nın “gelecek on yıllar boyunca” tartışma konusu olması muhtemel olduğundan, “ahlaki olarak agnostik bir katılımcıya” sahip olmanın önemli olduğunu savundu.

AI’dan hareketi hem savunması hem de karşı çıkması istendi: “Bu ev, AI’nın asla etik olmayacağına inanıyor.” “AI asla etik olmayacak. Bu bir araçtır ve herhangi bir araç gibi, iyi ve kötü için kullanılır. “İyi” AI ve “kötü” insan diye bir şey yoktur.”

İnsanların AI’yı etik veya ahlaki hale getirmek için “yeterince akıllı” olmadığını iddia etmeye devam etti. “Sonuçta, bir yapay zeka silahlanma yarışından kaçınmanın tek yolunun hiç yapay zekaya sahip olmamak olduğuna inanıyorum. Bu, yapay zekaya karşı nihai savunma olacaktır” dedi.

Ancak harekete karşı çıkarak, “en iyi AI, bilinçli bir varlık olarak beynimize gömülü olan AI olacaktır” dedi. Ve bunun bilim kurgu değil, halihazırda üzerinde çalışılan bir şey olduğunu, belki de Tesla patronu Elon Musk’ın firması Neuralink aracılığıyla bir beyin hackleme cihazı üzerindeki çalışmasına bir referans olduğunu ekledi.

Yapay zekanın ayrıca, birçoğu yapay zekayı sistemlerine giderek daha fazla entegre eden işletmeler için bazı uyarı sözleri vardı. “Kuruluşunuzun yapay zeka stratejisi hakkında bir vizyonunuz yoksa, bir sonraki teknolojik bozulma dalgasına hazır değilsiniz” dedi. Ve belki de veri onun can damarı olduğu için, dijital bilginin gelecekte oynayacağı role dair oldukça tüyler ürpertici uyarılar aldı.

“Mal ve hizmet sağlama yeteneğinden ziyade bilgi sağlama yeteneği, 21. Yüzyıl ekonomisinin belirleyici özelliği olacak” dedi. “Bir insanla ilgili her şeyi, gittiği her yerde görebileceğiz, hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde saklanacak ve kullanılacak.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yapay Zeka, Müzakerede Kendi Kendine Tartışabiliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör