Bu Yüzyılın Sonuna Kadar 1500 Dil Kaybedilebilir

blank
Bu Yüzyılın Sonuna Kadar 1500 Dil Kaybedilebilir

İçerik: Bu Yüzyılın Sonuna Kadar 1500 Dil Kaybedilebilir

Bu Yüzyılın Sonuna Kadar 1500 Dil Kaybedilebilir. Dünyada kaç dilin hala hayatta olduğunu biliyor musunuz? Bilim adamları, dünyanın hala yaklaşık 7.000 yaşayan dili olduğunu tahmin ediyor. Tabii ki, muhtemelen en büyüklerini biliyorsunuzdur, ancak daha küçük popülasyonların birçok dili tehlikede. Aslında, Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) ve Queensland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu yüzyılın sonuna kadar 1.500 tehlike altındaki dilin kaybolabileceğine inanıyor. Batı’dan gelen sömürgecilerin baskısı nedeniyle birçok yerli dil yok oluyor, ancak başka faktörler de rol oynuyor.

Ulusal diller genellikle güvenlidir. Güçlü topluluklar tarafından konuşuluyorlar ve bu diller sürekli gelişiyor olsa da hiçbir yere gitmiyorlar. Daha küçük topluluklar tarafından, bazen uzak yerlerde yaygın olarak kullanılan daha küçük diller, daha büyük risklerle karşı karşıyadır. Bilim adamları, nesli tükenmekte olan dilleri yüksek riske sokan faktörleri belirlemek için çok zaman harcadı. Şu anda konuşulan dillerin neredeyse yarısının tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya olduğuna ve en fazla 1.500 kişinin tehlikede olduğuna inanıyorlar. Araştırmacılar, 40 yıl içinde dil kaybının üç katına çıkabileceği konusunda uyarıyorlar – herhangi bir müdahale başlatılmazsa ayda 1 dil kaybı hızına ulaşabiliriz.

Bu araştırmanın Avustralya’da yapılmış olması tesadüf değil. Dilleri kaybetmek, Batı’dan gelen sömürgecilerin egemenliğine giren Yeni Dünya ülkelerinde yaygın bir sorundur. Avustralya’nın bir ulusal dili vardır – yasal bir statüsü olmasa da İngilizce. Avustralya’yı İngilizce konuşulan bir ülke olarak biliyorsunuz ve orada iş, politika ve eğitim İngilizce olarak yürütülüyor. Aynı şey, kişinin kariyerini ve eğitimini ilerletmek için İngilizce konuşma ihtiyacı nedeniyle yerli dillerin dışlandığı birçok eski koloni için de söylenebilir.

Çalışmanın ortak yazarı Felicity Meakins, Avustralya’nın dünya çapında en yüksek dil kaybı oranlarından birine sahip olduğunu belirtti. Dedi ki: “Sömürgeleşmeden önce 250’den fazla First Nations dili konuşuluyordu, ancak şimdi hala 40 dil konuşuluyor ve sadece 12’si çocuklar tarafından öğreniliyor. Avustralya dahil birçok yerde, Yerli dilleri bastırmak için tasarlanmış acımasız sömürge politikalarının sonucu olarak diller susturuldu, örneğin Yerli insanları kendi dillerini konuştukları için cezalandırmak veya çocukları yurtlara yerleştirmek.”

İlginç bir şekilde, bilim adamları altyapının bazen dillerin yok olmasına neden olabileceğini de keşfettiler. Örneğin, ülkeyi şehre ve köyleri kasabalara bağlayan yolların sayısı ne kadar fazlaysa, tehlike altındaki diller o kadar hızlı ortadan kalkar.

Nereden geldiğimizi anlamak için bu dilleri belgelememiz ve korumamız gerekiyor. Bu çok büyük bir görev, ancak dil önemlidir. Bu sadece iletişim aracı değil, kültürlerin nasıl aktarıldığıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bu Yüzyılın Sonuna Kadar 1500 Dil Kaybedilebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör