Çinli Astronotlar Uzayda Akıllı Ev Konforunu Yaşadı

blank
Çinli Astronotlar Uzayda Akıllı Ev Konforunu Yaşadı

İçerik: Çinli Astronotlar Uzayda Akıllı Ev Konforunu Yaşadı

China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) tarafından yapılan açıklamaya göre Çinli astronotlar, gelişmiş bilişim teknolojileri uygulamaları sayesinde istasyonun yörüngesinde daha rahat ve kolay bir şekilde yaşayıp çalışabilirler.

Cuma günü düzenlediği basın toplantısında uzayda yaşam hakkında bilgi veren Çin Uzay Teknolojileri Akademisi Uzay İstasyonu Baş Tasarımcısı Bai Linhou, uzay istasyonu merkez modülü Tianhe’nin akıllı sistemlerle donatıldığını söyledi. Bu sayede astronotlar, merkezi modül ve mutfak ekipmanlarının aydınlatmasını mobil uygulamalar üzerinden kontrol edebiliyor. Ayrıca internette gezinebilir ve aileleri ve arkadaşlarıyla video aracılığıyla konuşabilirler.

Öte yandan Bai, görsel-işitsel sistem sayesinde astronotların gece çalışmak zorunda kalmadıklarını ve uyuma fırsatı bulduklarını da ifade etti. Bai, çekirdek modüldeki bir akustik-optik sistemle astronotların görevde olmak yerine geceleri uyuyabileceğini de sözlerine ekledi.

Çin’in Shenzhou-12 mürettebatlı misyonundaki üç astronottan biri olan Tang Hongbo, mürettebat üyelerinin yaklaşık yarım saat içinde sıcak yemek yiyebileceklerini söyledi. Astronotlar, bir şeyler ters gittiğinde onları bilgilendiren bir hoparlör sayesinde daha rahat uyuyabilirler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Astronotlar Uzayda Akıllı Ev Konforunu Yaşadı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

SpaceX’in Değeri, 337 Milyon Dolardan Fazla Arttı

SpaceX’in Değeri 337 Milyon Dolardan Fazla Arttı: Milyarder Elon Musk’ın sahip olduğu özel uzay girişim …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör