Kırgızistan Bayraktar TB2 SİHA’larını Aldı

blank
Kırgızistan Bayraktar TB2 SİHA'larını Aldı

İçerik: Kırgızistan Bayraktar TB2 SİHA’larını Aldı

Kırgızistan Bayraktar TB2 SİHA’larını Aldı. 18 Aralık’ta Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Çaparov, Devlet Milli Güvenlik Komitesi Sınır Muhafız Teşkilatı envanterine giren Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarını inceledi. Cumhurbaşkanlığı basın servisi, yer kontrol istasyonundaki ve platformun başındaki sistemler hakkında Çaparov’a bilgi verildiğini duyurdu. Arıca Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin savunma bütçesi ile satın alındığı ve devlet sınırlarının korunması da dahil olmak üzere ülke savunma ve güvenliğinin sağlanması için kullanılacağı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Devlet Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçibek Taşiev, Kırgızistan’ın Rusya ve Türkiye’den insansız hava araçları satın aldığını açıklamıştı. Otkurbek Rakhmanov’un Facebook’ta paylaştığı videoda, Milli Güvenlik Sınır Teşkilatı Devlet Komitesi’ne 40 zırhlı kamyonetin teslim töreninde konuşan Taşiev, Bayraktar TB2’yi Türkiye’den aldıklarını ve üretim bandında olduklarını belirtti. Taşiev konuşmasında, “Başka araçların alımı için bütçeden kaynak ayırdık. Şimdi Türkiye’de “Bayraktar” bizim için yapılıyor. Böyle bir araç sadece 5 ülkede mevcut ve bunlardan biri Kırgızistan olacak. Çok yakında İHA’yı bize teslim edecekler. Ayrıca Rusya’dan “Orlan-10” İHA alacağız. Bunun için bütçe ödeneği ayrılmıştır.” açıklamalarını yaptı.

Bayraktar TB2 SİHA Türkmenistan envanterinde
Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Günü’nde T192, T195 ve T2 kuyruk numaralı Bayraktar TB191 SİHA’ları kortejde askeri geçit törenine katıldı.

Geçit töreninden yansıyan diğer görüntülerde Bayraktar TB2 SİHA’nın kamera sisteminin Hensoldt ARGOS II HD/HDT olduğu görülüyor. Bayraktar TB2 SİHA, daha önce ASELSAN CATS kamera çözümü ile ihraç edilmişti. Türkmenistan’a ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA, Azerbaycan’a ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri gibi üç kanatlı bir motora sahiptir. Bayraktar TB2 SİHA, geçit töreninde 2 adet MAM-L ve 2 adet MAM-C mühimmatı ile görüntülendi.

Bayraktar TB2 SİHA
Türkiye’nin milli SİHA sistemlerinin üreticisi Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve operasyonları değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015 yılında silahlandırılan insansız hava aracı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılmaktadır. Bayraktar TB2 SİHA, 2014 yılından bu yana güvenlik güçleri tarafından Türkiye’de ve yurtdışında terörle mücadelede aktif olarak çalışmaktadır. Şu anda Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 200’den fazla Bayraktar TB2 SİHA hizmet vermeye devam etmektedir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kırgızistan Bayraktar TB2 SİHA’larını Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör