GÖKTÜRK-2 Dünya Gözlem Uydusu 9 Yıldır Dünya Yörüngesinde

blank
GÖKTÜRK-2 Dünya Gözlem Uydusu 9 Yıldır Dünya Yörüngesinde

İçerik: GÖKTÜRK-2 Dünya Gözlem Uydusu 9 Yıldır Dünya Yörüngesinde

GÖKTÜRK-2 Dünya Gözlem Uydusu 9 Yıldır Dünya Yörüngesinde:

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2 yörüngedeki 9. yılını tamamladı. Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, TÜBİTAK Uzay ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ortaklığında üretilen GÖKTÜRK-2, fırlatılmasıyla birlikte görev yörüngesine yerleştirildi. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK Uzay) resmi twitter hesabından GÖKTÜRK-2 uydusunun 9. yılını doldurduğu bildirildi.

Göktürk – 2 sistemi ve görevin tasarım, üretim ve test aşamaları milli olarak gerçekleştirildi. 2012 yılında Çin’den fırlatılan uydumuz, ülkemizde özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusudur. Fırlatmadan 700 dakika sonra 12 km’lik görev yörüngesine yerleşti. Güvenilirliği yüksek olan GÖKTÜRK-2 uydusu, fırlatıldığı 18 Aralık 2012 tarihinden bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ahlatlıbel Yer İstasyonu’na kesintisiz görüntü göndermeye devam ediyor.

Yüksek doğal hız ile üretilen 2,5 metre çözünürlüklü uydu, Çin’deki Jiuquan Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildi. GÖKTÜRK-2 uydusu üzerindeki kızılötesi kameralar, arayüz kartları, görüntü sıkıştırma yazılım ve donanımı, uçuş bilgisayarı ve x-bandı gibi yüksek teknolojili yerli ve milli ürünler TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirildi. GÖKTÜRK-2’nin tasarım ömrü 5 yıl olmasına rağmen 9 yıldır görevini ifa etmektedir. Yerli uydunun bu başarısında tasarım ve üretim sürecinde uygulanan üst düzey mühendislik önlemleri önemli rol oynuyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: GÖKTÜRK-2 Dünya Gözlem Uydusu 9 Yıldır Dünya Yörüngesinde

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör