NASA, James Webb Teleskopunun Fırlatılmasını Erteledi

blank
NASA, James Webb Teleskopunun Fırlatılmasını Erteledi

İçerik: NASA, James Webb Teleskopunun Fırlatılmasını Erteledi

NASA, James Webb Teleskopunun Fırlatılmasını Erteledi:

James Webb Uzay Teleskobu, 14 yıllık geliştirme sürecinin ardından nihayet fırlatılmaya hazır. NASA, fırlatma hazırlık incelemesini temizledi ve 24 Aralık’ta gerçekleşmesi beklenen fırlatma için ön onay verdi. Ne yazık ki, kötü hava koşulları ajansın lansmanını bir kez daha ertelemesine neden oldu. James Webb, yeni hedef tarihi 25 Aralık ve fırlatma penceresi Doğu saati ile 07:20 ile 07:52 arasında olan bir Arianespace Ariane 5 roketiyle Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki Spaceport’tan kalkacak.

Bu, teleskopun hedefine doğru bir aylık yolculuğuna başlamak için şimdiye kadar elde ettiği en yakın nokta oldu. Geçmişte bir nedenden dolayı birçok kez ertelendi – NASA, gelişimi pandemi tarafından ertelendikten sonra Ekim lansman tarihini hedefledi, ancak teleskopun Kasım veya Aralık’a kadar hazır olmayacağını belirledi.

NASA (ve ortakları, Avrupa ve Kanada uzay ajansları) daha sonra 22 Aralık’a geri çekmeden önce 18 Aralık’ta bir fırlatma tarihini hedefledi. James Webb ekibinin teleskopu incelemek ve test sırasında meydana gelen bir olay sırasında hiçbir şeyin hasar görmediğinden emin olmak için fazladan zamana ihtiyaç duydu. Teleskop ile Ariane 5 fırlatma aracı arasındaki bir iletişim sorunu nedeniyle fırlatılması 24 Aralık’a ertelendi. Bu sefer NASA, yeni hedef tarihini açıklamadan önce teleskopun fırlatmaya hazır olduğunu doğrulayan bir basın toplantısı düzenlemişti.

James Webb teleskopu, Dünya-Güneş sisteminin ikinci Lagrange noktasının yakınındaki yörüngesine ulaştıktan sonra, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, onu evrenin en eski galaksilerinden bazılarını incelemek, kara deliklere bakmak ve ötegezegenlerin yaşanabilirliğini değerlendirmek için kullanabilecekler. . NASA bu akşam yeni lansman tarihini onaylayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, James Webb Teleskopunun Fırlatılmasını Erteledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör