AKINCI TİHA Yerli Motor ile Uçuş Testlerine Başladı

blank
AKINCI TİHA Yerli Motor ile Uçuş Testlerine Başladı

İçerik: AKINCI TİHA Yerli Motor ile Uçuş Testlerine Başladı

AKINCI TİHA Yerli Motor ile Uçuş Testlerine Başladı:

SSB Prof. Dr. İsmail Demir, CNN Türk’te gerçekleştirilen Circle of Mind programında savunma sanayii faaliyetlerine ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, CNN Türk’te 17 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilen Zihin Çemberi programına konuk oldu. İzleyicilerin sorularını “#AkilÇemberi” hashtag’i ile ilettiği programda Sosyal medyada Prof. Dr. İsmail Demir, AKINCI TİHA’nın TEI tarafından geliştirilen PD222 & PD170 motorlarla yaptığı testler hakkında açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda Demir, TEI’nin geliştirdiği motorun hem Aksungur UHA hem de Akıncı TİHA ile entegrasyonu için testlerin başladığını belirtti.

Bayraktar Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) daha uzun menzil ve daha yüksek faydalı yük kapasitesi ile üst sınıf olduğunu belirten SSB Prof. Dr. İsmail Demir; AKINCI’nın prototipinin birkaç basit özellik ile geliştirildiğini ve ilerleyen zamanlarda çok daha gelişmiş versiyonlarının çıkacağını ifade etti. AKINCI TİHA’nın Twitter’da bulunduğu yer ve kilometre oranı sorulduğunda, AKINCI TİHA’nın motorlarının iki farklı yabancı kaynaktan geldiğini belirten Demir, TEI’nin geliştirdiği bir motorun AKINCI TİHA’ya uyarlandığını ve denemelerin başladığını söyledi.

AKINCI TİHA için Ukrayna ile 11 Kasım 2021 tarihinde SAHA EXPO Savunma ve Havacılık Fuarı’nda alternatif motor sözleşmesi imzalandı. Baykar Savunma ile Motor Sich arasında MS500 Turboprop Motorlar için imzalanan MS500 Turboprop Motor Teknik Şartname Sözleşmesi; AKINCI TİHA’ya alternatif oluştursa da motorun bir yıl içinde AKINCI TİHA’ya entegre edilmesi planlanıyor. Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TRT Haber’in haberine göre MS500 motorunun AI-450 gibi teknolojik olarak gelişmiş bir motor olduğunu belirtti.

blank

Eşsiz bükümlü kanat yapısı ile 20 metre kanat açıklığına sahip olan ve çok sayıda mini akıllı mühimmat taşıyabilen AKINCI Hücum İHA’sı (TİHA), benzersiz yapay zeka sistemi sayesinde aynı zamanda daha akıllı ve çevre şartlarının farkında olacak, kullanıcılarına gelişmiş uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacak.

Bayraktar TB2 gibi sınıfında lider olmayı hedefleyen Akıncı, savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de yerine getirecek. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, havadan havaya radarlar, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle hizmet verecek. Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da gerçekleştirilebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen havadan havaya füzelerle donatılacak olan Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AKINCI TİHA Yerli Motor ile Uçuş Testlerine Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör