Çinli Araştırmacılar Kendini Yenileyen Bir Kumaş Geliştirdi

blank
Çinli Araştırmacılar Kendini Yenileyen Bir Kumaş Geliştirdi

İçerik: Çinli Araştırmacılar Kendini Yenileyen Bir Kumaş Geliştirdi

Çinli Araştırmacılar Kendini Yenileyen Bir Kumaş Geliştirdi:

Çinli bilim adamları, yapay uzuvları veya dış iskeletleri kontrol etmeye yardımcı olan giyilebilir cihazlara dönüştürülebilen, bakteriler tarafından desteklenen esnek, hızlı kendi kendini iyileştiren bir malzeme geliştirdiler.

Nature Chemical Biology dergisinde yayınlanan çalışma, araştırmacıların hidrosol benzeri bir kumaş yapmak için iki tür mühendislik bakterisini belirli oranlarda birleştirdiğini gördü. Çin Bilimler Akademisi bünyesindeki Shenzhen ileri teknoloji enstitülerinden araştırmacılar, bir bakterinin zarına bir antijen parçası ve diğerine bir antikor parçası bağladılar.

Araştırmaya göre, antijen ve antikor parçaları birbirine yapışarak kumaşın yırtıldığında kendini hızla iyileştirmesini sağlıyor. Malzemenin hızlı geri kazanılması IM yeteneğinden yararlanan araştırma grubu, insan vücudundan gelen biyoelektrik veya biyomekanik sinyalleri algılayabilen giyilebilir sensörler yarattı.

Çalışma, gerilebilir kumaşın elektriksel iletkenliğinin, kaslardan gelen elektrik sinyallerini doğru bir şekilde yakalayabilmesi ve kullanıcının hareket niyetlerini anında değerlendirebilmesi için tekrarlanan germe veya bükme yoluyla sabit kaldığını gösterdi.

Araştırmaya göre, malzemeye dayalı giyilebilir cihazlar, yapay uzuvları veya dış iskeletleri geleneksel sensörlerden daha etkili bir şekilde kontrol edebilir. Bilim adamları ayrıca bakterileri, pestisitleri düşük toksik kimyasallara indirgeyebilen materyali yapan özel katalizörlerle tasarladılar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Araştırmacılar Kendini Yenileyen Bir Kumaş Geliştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör