Güvenli Alışveriş İçin Kullanılan 3D Secure Nedir?

blank
Güvenli Alışveriş İçin Kullanılan 3D Secure Nedir?

İçerik: Güvenli Alışveriş İçin Kullanılan 3D Secure Nedir?

Güvenli Alışveriş İçin Kullanılan 3D Secure Nedir?

İnternette kredi kartı veya banka kartı ile alışverişin yaygınlaşması, üst düzey güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektirdi. Dijitalleşen yaşamla birlikte siber güvenlik önlemleri hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. 3D Secure bu alandaki en etkili gelişmelerden biri oldu.

3D Secure, dünyanın en büyük kart sağlayıcıları Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen üç boyutlu bir güvenlik sistemidir. İnternet üzerinden alışverişe olanak sağlayan bu güvenlik protokolü en çok tercih edilen güvenlik desteklerinden biridir. 3D Secure uygulaması ile internet alışverişi sırasında kart sahibi, alışverişin yapıldığı web sitesi ve banka arasındaki bilgi akışı; Kimliği doğrulanır ve özel şifreler ve anahtarlarla korunur.

3D Secure açılış işlemi için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. 3D Secure kaydı için cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Cep telefonu numaranız değiştiğinde banka kayıtlarınızı güncellemelisiniz.

Peki alışverişte 3D Secure nasıl kullanılıyor? Online alışverişinizin ödeme aşamasında kart bilgilerinin girildiği ekran gelir. Güvenli alışveriş sitelerinde kart bilgileri doğrulandıktan sonra kullanıcı 3D Secure ekranına yönlendirilir. Banka tarafından kart sahibinin cep telefonuna tek kullanımlık şifre gönderilir. “Kişisel Güvence Mesajı” adlı mesajdaki şifre, 3D Secure ekranında şifre bölümüne yazılır ve banka tarafından onaylandıktan sonra alışveriş tamamlanabilir. Cep telefonuna SMS ile gönderilen şifrenin belirtilen süre içerisinde girilmesi gerekmektedir, aksi takdirde geçerliliğini yitirecektir. Böyle bir durumda kullanıcı ikinci bir şifre talep edebilir. Online alışveriş sırasında kullanıcı en fazla 3 adet tek kullanımlık SMS talep etme hakkına sahiptir. Parolanın arka arkaya 3 kez yanlış girilmesi işlemin iptaline neden olacaktır.

3D Secure uygulaması kullanıcının isteğine bağlıdır ve zorunlu bir güvenlik sistemi değildir. Hizmetten yararlanmak istemediğinizde 3D Secure kapatma işlemi için İş Bankası telefon şubesini arayarak uygulamanın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda talebiniz işleme alınacak ve kartınız onaylandıktan sonra 3D Secure işlemlerine kapatılacaktır. Ancak 3D Secure, çevrimiçi alışveriş için son derece etkili bir önlemdir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Güvenli Alışveriş İçin Kullanılan 3D Secure Nedir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör