Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Test Edildi

blank
Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Test Edildi

İçerik: Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Test Edildi

Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Test Edildi:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN mühendisleri tarafından deniz araçları için tasarlanan 7,62 mm ve 40 mm stabilize platformlu makineli tüfek ve 12.7 mm bombaatar ile entegre olabilen yeni nesil Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’ni test etti.

Bakan Varank, iki yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla duyurulan Konya Teknoloji Sanayi Bölgesi’nde (KTEB) 70 bin metrekare alan üzerine kurulan ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

Fabrikanın Ar-Ge merkezini de ziyaret eden Varank, savunma sanayii alanındaki yenilikçi projeleri inceledi. ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Varank, ASELSAN mühendisleri tarafından deniz araçları için tasarlanan stabilize platformlu 7.62mm ve 40mm makineli tüfek ve 2mm bombaatar ile entegre edilebilen yeni nesil Stamp-12.7 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’ni test etti. Yüzde 80 yerlilik bulunan sistem, Bakan Varank komutasındaki testi başarıyla geçti.

Fabrikanın kısa süre önce üretime başladığını belirten Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konya ciddi ihracat yapabilen ve sanayi sektörünün çok yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir şehirdir. Konya sanayisini daha katma değerli hale getirmek için ASELSAN ve Konya’daki sanayiciler bir araya gelerek ASELSAN Konya’yı kurdu. Bu fabrika üretime geçmiş ve tam kapasite çalıştığında Türkiye’nin ihtiyacı olan stabilize kule sistemlerini üretmek için açılmıştır. Şu anda arkadaşlarımız faaliyetlerine devam ediyor. Az önce stabilize bir kule sistemi testi yaptık.”.

Türkiye’nin savunma sanayii alanında çok ciddi bir atılım gerçekleştirdiğini vurgulayan Varank, kritik teknolojilerde yerlilik oranlarını ve dışa bağımlılığı sona erdirerek sanayisini daha ileriye götürmek için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Stamp-2 Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Test Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör