NASA’nın James Webb Teleskobu, Evrenin Köklerini İnceleyecek

blank
NASA'nın James Webb Teleskobu, Evrenin Köklerini İnceleyecek

İçerik: NASA’nın James Webb Teleskobu, Evrenin Köklerini İnceleyecek

NASA’nın James Webb Teleskobu, Evrenin Köklerini İnceleyecek:

Son 31 yıldır Hubble Uzay Teleskobu, gökbilimciler için paha biçilmez derecede çok yönlü bir gözlem platformu oldu, ancak aradan geçen 31 yılın ardından Hubble bazı açılardan yetersiz kalmaya başladı. En son 2009’da hizmete giren teleskop, son birkaç yılda son olarakta bu Ekim’de birçok kez kısmi kapanma ile “güvenli moda” girmek zorunda kaldı. İyimser tahminler Hubble’ın on yılın sonuna kadar faaliyette kalabileceğini öne sürerken, NASA, ESA ve CSA ortaklarıyla birlikte, James Webb Uzay Teleskobu’nu (JWST) halefi geliştirmek için şimdiden 12 yıldan fazla zaman harcadı. Webb teleskopu göreve başladığında önümüzdeki on yıllar boyunca insanlığın gökyüzündeki önde gelen gözü olarak yerini alacak.

7.2 tonluk JWST, NASA’nın şimdiye kadar yörüngeye koyduğu en büyük teleskop olacak. 18 altın kaplama altıgen parçadan oluşan 6,5 metrelik birincil ayna dizisi, Hubble’ın boyutunun iki katından daha büyük ve alan olarak 2020’de emekli olan Spitzer Teleskobu’ndan yaklaşık 60 kat daha büyük olacak. Korumak için kullandığı güneş kalkanı hassas kızılötesi sensörleri neredeyse bir tenis kortu uzunluğuna erişecek ve teleskop aparatı bir bütün olarak üç katlı olacak. Günlük olarak toplanan 458 gigabit veri, önce NASA’nın Derin Uzay Ağı üzerinden yönlendirilecek, daha sonra Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ne iletilecek ve bu bilgi toplanacak ve daha büyük astronomi topluluğuna yayılacak.

blank

Dünya’dan 930.000 mil uzaktaki L2 Lagrange noktasındaki yörünge yuvasına ulaştığında, JWST dört noktalı görevine başlayacak. Yeni teleskopun görevi Big Bang sonrası en eski yıldızlardan gelen ışığı aramak; galaksilerin oluşumunu ve gelişimini incelemek, yıldızların ve gezegen sistemlerinin evrimini incelemek; ve yaşamın kökenlerini araştırmak olacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın James Webb Teleskobu, Evrenin Köklerini İnceleyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör