Çocuk Ve Gençlerde Oyun Bağımlılığı Riski Artıyor

blank
Çocuk Ve Gençlerde Oyun Bağımlılığı Riski Artıyor

İçerik: Çocuk Ve Gençlerde Oyun Bağımlılığı Riski Artıyor

Çocuk Ve Gençlerde Oyun Bağımlılığı Riski Artıyor:

Mobil oyunlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başlarken, çocuklarda ve gençlerde oyun bağımlılığı tehlikesi artıyor.

Oyun bağımlılığının etkileri arasında ilgi kaybı, dikkat eksikliği ve odaklanma sorunları, oyundan çıkamama gibi olumsuzlukların yanı sıra; Fiziksel ve sosyal birçok olumsuz etki de gözlemlenebiliyor. Yeme ve uyku bozuklukları, görme bozuklukları gibi fiziksel problemlere, bireylerin işini ve ailesini ihmal etme gibi sosyal sorunlara neden olabilen oyun bağımlılığının sorumluluğu genellikle bireylere, ailelere ve sosyal yardım kuruluşlarına düşüyor. Ancak oyun şirketlerinin bu konuda sorumluluk alması ve oyunlarda bireylerin ruh ve beden sağlığını riske atabilecek unsurlara daha az yer vermesi sorunun çözümünde kilit rol oynuyor.

Diğer teşhis edilebilir bağımlılıklar gibi, oyun oynama bozukluğu da video oyunu faaliyetlerinde bulunan nüfusun yalnızca %0,003 ila %1’ini etkilemesi beklenen aşırı bir zihinsel sağlık durumu olarak görülüyor.

Bu küçük yüzde yine de birçok çocuğu etkiliyor. Her yaştan 1.234 kişiden oluşan rastgele bir örneklemden yola çıkarak, Türk gençlerinin yaklaşık %37’si video oyunları oynuyor. Bu, yaklaşık 1.000-6.500 genç ve çocuğa potansiyel olarak bozukluk teşhisi konabileceği anlamına geliyor.

Çocuklar için oyun oynamaya yönelik daha sağlıklı yaklaşımları desteklemeye yönelik bazı ipuçları şunlar:

  • Spor ve fiziksel aktiviteyi teşvik edin. Bu, kandaki serotonin seviyelerini arttıracak ve ruh hali ve sorunlu oyun belirtileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak.
  • Çocuğunuzla oyun oynarken nelerden hoşlandığı ve neden düzenli olarak oyun oynamak istediği hakkında konuşun. Vereceği cevaplar, karşılaşabilecekleri başka sorunlar olup olmadığını belirlemenize ve oyunu bir kaçış olarak kullanmanıza yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuzu oyundan alıkoyduğunuzda, aile gezisi veya akşam yemeği gibi aktivitelere sahip olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuzu oyundan çağırırken, oyunu bitirmesi için ona zaman tanıyın. Sürekli olarak oyunun ortasından çıkmanız istenmesi sinir bozucu olabilir ve tartışmalara yol açabilir. Oyunu bitirmek için ne kadar daha zamana ihtiyaçları olduğunu sorun ve çocuğunuzu zorlamayın.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çocuk Ve Gençlerde Oyun Bağımlılığı Riski Artıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi: 259 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs salgınıyla ilgili …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör