NASA Sonunda James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlattı

blank
NASA Sonunda James Webb Uzay Teleskobu'nu Fırlattı

İçerik: NASA Sonunda James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlattı

NASA Sonunda James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlattı:

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nu uzun bekleyişin ardından fırlattı. Teleskop, Noel sabahı 14 yıllık geliştirme ve bir dizi aksaklıktan sonra, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan bir Arianespace Ariane 5 roketiyle uzaya fırlatıldı.

JSWT, Dünya-Güneş sisteminin ikinci Lagrange noktasına yakın bir yerde Güneş’in yörüngesinde dönecek. Hedefine ulaşması yaklaşık bir ay sürecek, ardından araştırmacılar kara deliklere göz atabilecek, evrendeki en eski galaksilerden bazılarını gözlemleyebilecek ve çeşitli ötegezegenlerin yaşanabilirliğini değerlendirebilecek.

NASA, projeyi geliştirmek için Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortaklık kurdu. JSWT, geliştirme ve AR-GE süresi boyunca bir sürü aksaklık ve problemle karşılaştı. NASA başlangıçta teleskobu 2007’de uzaya fırlatmayı planlıyordu, ancak artan maliyetler mühendisleri 2005’te teleskopu yeniden tasarlamaya zorladı. JSWT daha sonra 2016’da hazır ilan edildi, ancak inşaat komplikasyonları nedeniyle proje bir kez daha askıya alındı. Teleskop 2019’da monte edildi, ancak ardından COVID-19 salgını başladı ve test ve nakliye işlemlerinde gecikmelere yol açtı.

JWST nihayet uzay limanına ulaştıktan sonra NASA, 18 Aralık’ta bir fırlatma tarihi belirledi. Ancak son dakika denetimleri ve uygun hava koşullarının olmaması nedeniyle lansmanı 25 Aralığa erteledi. Yine de, böylesine önemli, uzun süredir devam eden bir görev için birkaç gün beklemek çok büyük bir sorun gibi gözükmüyor. JWST nihayet uzaya fırlatıldı ve önümüzdeki aylarda keşiflerinden bazılarını öğrenmeye başlayacağız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA Sonunda James Webb Uzay Teleskobu’nu Fırlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör