Afrika Ülkesi Namibya, Hidrojen’de Süper Güç Olmak İstiyor

blank
Afrika Ülkesi Namibya, Hidrojen'de Süper Güç Olmak İstiyor

İçerik: Afrika Ülkesi Namibya, Hidrojen’de Süper Güç Olmak İstiyor

Afrika Ülkesi Namibya, Hidrojen’de Süper Güç Olmak İstiyor:

Namibya’nın güneyinde, sert çölün soluk okyanusla buluştuğu bir kasaba olan Lüderitz’de çok ilginç şeyler oluyor. Liman kasabası daha önce elmas ve balıkçılık sayesinde kalkınmaya , ancak şimdi yüksek işsizlik oranları ve eskiyen altyapı ile mücadele ediyor. Belediye meclisi üyesi Bay Balhoa, başlatılan yeşil hidrojen projesinin “Lüderitz’in üçüncü devrimi” olduğunu düşünüyor. Projenin yerel halkı ya da kendilerini sevecen bir tabirle “Buchters” olarak adlandırdıkları kişileri eğitip istihdam edeceğini ve bu sayede kasabanın %55’lik işsizlik oranını düşüreceğini umuluyor.

Belediye meclisi üyesi Bay Balhoa “Son 10 ya da 15, belki de daha uzun yıllardır ekonomik olarak gerçekten mücadele eden bir kasaba için bu, insanları gerçekten çok heyecanlandıran bir şey” dedi.

Proje, Tsau //Khaeb Ulusal Parkı’ndaki kasabanın yakınında yer alacak ve yılda yaklaşık 300.000 ton yeşil hidrojen üretecek. Basit bir ifadeyle, kasabada enerji üretimi için hidrojen moleküllerini tuzdan arındırılmış sudan ayırmak için güneş ve rüzgardan elde edilen yenilenebilir enerji kullanılacak. Bu hidrojen molekülleri, saf formlarında veya yeşil amonyak türevinde, sürdürülebilir yakıtlar da dahil olmak üzere çeşitli ürünler oluşturabiliyor.

blank
Hem ihracat için hem de Güney Afrika’dan ithal edilen kömüre alternatif olarak yenilenebilir elektrik yaratma umutları giderek büyüyor.

Yeni projenin finansörü ve fikir babası olan Hyphen Hydrogen Energy, 2026 yılında üretime başlayacak ve gerekli fizibilite süreçleri tamamlandıktan sonra proje üzerinde 40 yıl süreyle haklara sahip olacak. Firma, dört yıllık inşaatın büyük olasılıkla 15.000 doğrudan iş ve tam operasyonlar sırasında 3.000 daha fazla iş yaratacağını ve bunların %90’ının yerel halk tarafından doldurulacağını açıkladı. Bay James Mnyupe, Namibya hükümetinin cumhurbaşkanlığı ekonomik danışmanı ve hidrojen komisyoncusu olarak biliniyor. Hem su kaynağı hem de liman olarak geniş güneş ve rüzgar kaynakları ve okyanusa yakınlığı nedeniyle Lüderitz’in konumunun ideal bir bölge olduğu da açıklandı.

Bay Mnyupe, bunların hepsinin Namibya’da Başkan Hage Geingob tarafından yapılan bir değişim planının parçası olduğunu söyledi. Mnyupe ayrıca “Başkan, duyarlı, küresel olarak alakalı ve doğası gereği sistemik olan bir ekonomik toparlanma planı oluşturmaya çok hevesliydi.” dedi. Bu, hükümetin tarım, lojistik ve enerjiye genişleyerek finansman bulmayı umduğu yeşil hidrojenle beslenen çok daha büyük bir gelişmenin parçasını oluşturacak. Mnyupe, komşu ülkelerle ticaret yapmak için yeşil hidrojen trenleri ve boru hatları yatırımları da yapılacak dedi.

blank

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Afrika Ülkesi Namibya, Hidrojen’de Süper Güç Olmak İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor: Avrupa, emisyonları azaltma konusunda ilerleme kaydediyor olabilir, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör