Japonya, Ay’a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor

blank
Japonya, Ay'a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor

İçerik: Japonya, Ay’a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor

Japonya, Ay’a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor:

Japonya, 2020’lerin ikinci yarısına kadar bir Japon’u aya göndermeyi hedeflediği uzay araştırma planlarınını Salı günü kamuoyuyla paylaştı.

Başbakan Fumio Kishida, planı sonuçlandırmak için bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Uzay sadece insanlara umut ve hayaller veren bir sınır değil, aynı zamanda ekonomik toplumumuza ekonomik güvenliğimiz açısından çok önemli bir temel sağlıyor.” dedi.

Planın taslak programına göre, Japonya, astronotları aya geri döndürmeyi amaçlayan ABD liderliğindeki bir girişim olan Artemis programının bir parçası olarak ilk Japonu aya çıkarmayı hedefliyor.

Plan ayrıca Japonya’nın 2024’te Mars’ı keşfetmek için bir sonda başlatma ve uzayda güneş enerjisi üretmenin yollarını bulma isteklerini de ortaya koyuyor.

Komşu Çin de 2030 yılına kadar büyük bir uzay gücü olmayı hedefliyor ve o da Asya’da bir uzay yarışı olasılığını artırarak aya astronot göndermeyi planlıyor.

Mayıs ayında Çin, ilk uzay aracını ayın uzak tarafına indirdikten iki yıl sonra, Mars’a bir gezici yerleştiren ikinci ülke oldu.

Japonya’nın uzay araştırma hedeflerini açıklaması, Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın Uluslararası Uzay İstasyonunda 12 gün geçirdikten sonra dünyaya dönmesinden bir hafta sonra geldi ve on yıldan fazla bir süre içinde ISS’ye seyahat eden ilk uzay turisti olmuştu.

4 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Japonya, Ay’a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör