TÜBİTAK, HABRAS İçin İlk İhracat Sözleşmesini İmzaladı

blank
TÜBİTAK, HABRAS İçin İlk İhracat Sözleşmesini İmzaladı

İçerik: TÜBİTAK, HABRAS İçin İlk İhracat Sözleşmesini İmzaladı

TÜBİTAK, HABRAS İçin İlk İhracat Sözleşmesini İmzaladı:

TÜBİTAK SAGE’nin mühimmat, sevk sistemleri ve çevresel etkileri test etmek amacıyla geliştirdiği HABRAS (Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı ) raylı test altyapısı için ilk ihracat sözleşmesi imzalandı. Sözleşme, TÜBİTAK SAGE Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş tarafından sosyal medya hesabından paylaşıldı. HABRAS’ın ihracat sözleşmesinin imzalandığı ülke açıklanmadı.

Bir saha test altyapısı olan HABRAS, sistemler veya alt sistemler için ilgili testlerin kontrollü bir şekilde, gerçek veya taktik koşullara yakın olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Kontrollü test ortamı, tasarımcının tasarımını doğrulamak ve gerekirse tasarımı güncellemek için veri toplamasına olanak tanıyan önemli bir araçtır. Bu kapsamda HABRAS altyapısı, ses altı ve ses üstü hızlarda sistemlerin veya alt sistemlerin dinamik olarak test edilmesini sağlar.

blank

HABRAS’ta çok farklı ve çeşitli sistemlerin/alt sistemlerin testleri yapılabilmekte.

  • Cephane: Harp başlığı delme verimliliği, harp başlığı performansı, fünye performansı, sevk sistemleri, arayıcı sistemin dinamik ortamda davranışı ve güdüm sisteminin dinamik ortamda davranışı;
  • Personel Kurtarma: Acil fırlatma koltukları, paraşüt (havacılık ve uzay çalışmaları kapsamında), kanopi ayırma, roket mancınık sistemi, hayatta kalma kitleri;
  • Çevresel Etkiler: Yağmur/buz/parçacık, yüksek hızlanma yükü, patlayıcı basınç darbe etkisi;
  • Sevk Sistemleri: Katı yakıtlı roket motoru performansı, sıvı yakıtlı roket motoru performansı, uçak/uçak/uzay aracı motor testleri.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TÜBİTAK, HABRAS İçin İlk İhracat Sözleşmesini İmzaladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör