Araştırmacılar, Mumya İncelemek İçin İlk Kez CT Taraması Kullandı

blank
Araştırmacılar, Mumya Görüntülemek İçin CT Taraması Kullandı

İçerik: Araştırmacılar, Mumya İncelemek İçin İlk Kez CT Taraması Kullandı

Araştırmacılar, Mumya Görüntülemek İçin CT Taraması Kullandı. 1881’de arkeologlar, Mısır’ın ünlü Krallar Vadisi’nin dışındaki bir köy olan Deir el-Bahari’de Amenhotep I’in mumyasını keşfettiler. 140 yıldır bilim adamları, yüz maskesine ve bandajlarına zarar vereceklerinden korktukları için kralın cesedini açmak istemiyorlar. Ancak bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojisi sayesinde artık bu riski almak zorunda değiller. Kahire Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Amenhotep’in hayatı ve hanedanı hakkında bilgi edinmek için yakın zamanda “dijital” olarak mumyanın içini açtı.

Taramalar, Amenhotep’in öldüğünde yaklaşık 35 yaşında olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın baş yazarı Dr. Sahar Saleem PA Media’ya verdiği demeçte, “Amenhotep I, fiziksel olarak babasına benziyordu: Dar bir çenesi, küçük dar bir burnu, kıvırcık saçları ve hafifçe çıkıntılı üst dişleri vardı” dedi. Neden bu kadar genç yaşta vefat ettiği henüz belli değil. Araştırmacılar, ölümüne katkıda bulunmuş olabilecek dış yaralar veya şekil bozukluklarına dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Keşfettikleri şey, muhtemelen mezar soyguncuları tarafından vücuda verilen çeşitli ölüm sonrası darbeler olabilir. Bu hasar, Amenhotep’in ölümünden yaklaşık 400 yıl sonra 21. Hanedanlığın morg rahipleri tarafından onarıldı. Baş ve boynu tekrar birleştirmek için reçineyle işlenmiş bir keten bant kullandılar. Araştırmacılar ayrıca Amenhotep’in bandajları arasında gizlenmiş 30 kadar tılsım buldu. Yeniden gömüldükten sonra bile hala orada olmaları, daha sonraki hanedanların rahiplerinin firavunlarının cenaze törenlerinde süsleri yeniden kullanacaklarına dair uzun süredir devam eden teoriyi muhtemelen çürütüyor.

Çalışma, Mısır tarihinin en büyüleyici dönemlerinden birine dair bir fikir veriyor. Amenhotep, Mısır’ın Yeni Krallık döneminde MÖ 1525 ve 1504 yılları arasında hüküm sürmüştü. 18. hanedanın ilk firavunları arasındaydı. Aynı zamanda Tutankhamun veya Kral Tut’un babasıydı.

Arkeologlar bir mumyayı incelemek için ilk kez CT taraması kullandılar. Teknoloji olgunlaştıkça ve daha erişilebilir hale geldikçe, araştırmacıların mumyaları daha önce yapamayacakları şekilde incelemelerine izin verdi. Örneğin 2017’de Chicago’daki Field Museum, taşınabilir CT tarayıcıların yardımıyla ABD’deki en kapsamlı koleksiyonlardan biri olan koleksiyona daha detaylı bir inceleme yapmayı başardı.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar, Mumya İncelemek İçin İlk Kez CT Taraması Kullandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör