Çin Uzay İstasyonunun Başı, Starlink Yüzünden Belada

blank
Çin, Uzay İstasyonunun İki Kez Starlink'ten Kaçtığını Söyledi

İçerik: Çin Uzay İstasyonunun Başı, Starlink Yüzünden Belada

Çin Uzay İstasyonunun Başı, Starlink Yüzünden Belada:

SpaceX’in Starlink uydularıyla sorun yaşayanlar sadece gökbilimciler değil. Çin, devam eden Tiangong uzay istasyonu ve Starlink araçları arasında bildirilen iki yakın çarpışma hakkında Birleşmiş Milletler’e şikayette bulundu. Çinli yetkililere göre, istasyon çarpışma olasılığını en aza indirmek için bu yıl 1 Temmuz ve 21 Ekim’de kaçınma manevraları yapmak zorunda kaldı.

Suçlamalar, astronom Jonathan McDowell’ın her iki gün için yaptığı birleşim gözlemleriyle örtüşüyor. Çin ayrıca SpaceX’in uydularının her zaman tahmin edilebilir olmadığını savundu. Ekim olayı sırasında, Starlink gemisinin yörünge yolunu tahmin etmeyi zorlaştıracak şekilde manevralar yaptığı gözlemlendi.

Çin, şikayetinde, BM Genel Sekreteri’nden ülkelere, Dış Uzay Antlaşması’ndaki tarafların, özel şirketleri içerseler bile, Dünya dışındaki olaylardan sorumlu olduklarını hatırlatmasını istedi.

Bu Çin’in uzay konusunda yaşadığı ilk sorun değil. 2007’de yapılan bir uydu karşıtı füze testi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve bugüne kadarki diğer uzay araçlarına tehdit oluşturan bir enkaz ortaya çıkarmıştı. Yine de şikayet, SpaceX, Amazon ve diğerleri devasa uydu takımyıldızlarına bağlı internet hizmetlerini başlatması ile birlikte uzayın özelleştirilmesinin kazaları daha yaygın hale getireceğini düşünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin Uzay İstasyonunun Başı, Starlink Yüzünden Belada

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör