NASA, 2023 SpaceX Crew-6 Misyonu İçin İki Astronot Seçti

blank
NASA, 2023 SpaceX Crew-6 Misyonu İçin İki Astronot Seçti

İçerik: NASA, 2023 SpaceX Crew-6 Misyonu İçin İki Astronot Seçti

NASA, 2023 SpaceX Crew-6 Misyonu İçin İki Astronot Seçti:

NASA, SpaceX tarafından Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) fırlatılacak altıncı tam teşekküllü mürettebat görevi için iki astronot seçti. Stephen Bowen ve Woody Hoburg, 2023’te Falcon 9 roketiyle fırlatılması nedeniyle görev için gerekli izni aldı. Bowen, uzay aracı komutanı rolünde olacak. Hoburg ise uzay aracının pilotu olacak. Ajans, gelecek bir tarihte uluslararası ortaklar tarafından iki astronotun daha görev uzmanları rolüne atanacağını söyledi.

Görev, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başlayacak ve dört ekip üyesi, Alçak Dünya Yörüngesindeki ISS’de bir keşif ekibine katılacak. Yüzen uzay laboratuvarı, uzun süreli uzay uçuşu engellerinin üstesinden gelmek ve Alçak Dünya Yörüngesindeki ticari fırsatları genişletmek için hayati bir test olacak.

Yedi uzay yürüyüşü sırasında uzayda 40 günden fazla zaman geçiren Bowen için bu, uzaya dördüncü yolculuğu olacak. Crew-6, onun ISS’ye yaptığı ilk uzun süreli ziyareti olacak. Bowen, Cohasset, Massachusetts, ABD’de doğdu ve Maryland’deki ABD Deniz Harp Okulu’ndan elektrik mühendisliği alanında lisans derecesine sahip. Bowen, Temmuz 2000’de NASA tarafından astronot olarak seçilen ilk denizaltı subayı olmuştu.

2017 yılında NASA tarafından astronot olarak seçilen Hoburg için bu, onun ilk uzay yolculuğu olacak. Bir astronot olarak seçildiğinde, Hoburg MIT’de havacılık ve uzay bilimlerinde henüz yardımcı doçentti. Hoburg ayrıca, NASA’nın insanları ay yüzeyine geri döndürecek olan Artemis 3 görevi için seçilen 18 Artemis astronutundan biri olmuştu.

SpaceX, NASA’nın araştırmalarını yürütmek için astronotları uzaya taşıması için güvenilir bir platform çalışması içinde olduğunu son dönemde yaptığı atılımlar ile açıkça belli ediyor. Ticari şirketler, NASA’nın kaynaklarını derin uzay araştırmaları için misyonlar inşa etmeye ve tasarlamaya odaklanmasına izin vermek için, Düşük Dünya Yörüngesine ulaşım hizmetlerinin yükünü paylaşıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, 2023 SpaceX Crew-6 Misyonu İçin İki Astronot Seçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör