BlackBerry OS, 4 Ocak’tan İtibaren Çalışmayı Durduracak

blank
BlackBerry OS, 4 Ocak'tan İtibaren Çalışmayı Durduracak

İçerik: BlackBerry OS, 4 Ocak’tan İtibaren Çalışmayı Durduracak

BlackBerry OS, 4 Ocak’tan İtibaren Çalışmayı Durduracak:

BlackBerry, akıllı telefon pazarındaki gücünü kaybedeli uzun süre oldu ve sadık hayranlarının bile bugünlerde belki bir iPhone veya Android telefon kullanması nedeniyle cazibesini kaybetti. Ancak yine de, bazı insanlar BlackBerry telefonu kullanıyor olabileceğinden Kanadalı şirket, cihazlarının önümüzdeki haftadan itibaren artık hücresel ve Wi-Fi bağlantısı üzerinden eski hizmetleri destekleyemeyeceğini açıkladı. Şirket, bu hamleyi ilk olarak geçen yıl Eylül ayında duyurdu, ancak hizmetini sadık müşterileri ve ortaklarına “bir teşekkür ifadesi” olarak yürürlüğe girme tarihini ertelemişti. Güncelleme, özellikle Android işletim sistemine dayalı BlackBerry telefonları için geçerli olmayacak.

Şirket, web sitesinde güncellenmiş bir notta, 4 Ocak itibariyle BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, BlackBerry PlayBook OS 2.1 ve önceki sürümleri temel alan cihazların artık “güvenilir şekilde çalışamayacak” dedi.

Bu, hücresel veya Wi-Fi bağlantılı BlackBerry telefonlarının veri erişimine, telefon görüşmeleri yapmasına, metin mesajları göndermesine ve hatta acil durum 911 işlevselliğine izin verebileceğinin garantisinin olmayacağı anlamına geliyor.

BlackBerry’nin 2010’ların başında bulunduğu konumu kaybetmesi şaşırtıcı değil.

Ontario merkezli Waterloo şirketi, cazibesini yeniden kazanmak için çok uğraştı. 2013 yılında, Android ve iOS kullanıcılarına hitap etmek için eski BlackBerry OS’nin yerine BlackBerry 10’u getirdi. Şirket ayrıca nihayet 2015 yılında Android’e geçti ve BlackBerry Priv’i Apple ve Samsung’un amiral gemilerini üstlenmek için yeni bir sürgülü telefon olarak getirdi. Ancak bütün bunlar, markanın bir başarı kazanmasına yardımcı olmadı.

2016 yılında BlackBerry, küresel pazarlar için TCL Communication ve Hindistan’da Optiemus Infracom dahil olmak üzere lisans ortaklarını üçüncü taraf cihazlarda marka adını korumak için getirdi. Lisans ortakları, BlackBerry KeyOne ve Key2 dahil olmak üzere modelleri tanıttı.

Ancak TCL, Şubat 2020’de artık BlackBerry telefon üretmeyeceğini açıklamıştı. Diğer marka lisans sahipleri de, marka altına getirilen son telefon olarak gelen BlackBerry Key2 LE’nin piyasaya sürülmesinin ardından Ekim 2018’den bu yana sessizliğini koruyor.

2020’de Teksas merkezli OnwardMobility, 2021’de bir 5G BlackBerry telefonu piyasaya sürmeyi planlıyor. Yine de bu model henüz piyasaya sürülmedi.

BlackBerry telefonlarından eski servislerin ayrılması, BlackBerry markasının tamamen öldüğü anlamına gelmiyor. Şirket şu anda dünya çapında çeşitli kuruluşlar ve hükümetler için güvenlik yazılımını ve hizmetlerini geliştirmekle meşgul.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: BlackBerry OS, 4 Ocak’tan İtibaren Çalışmayı Durduracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör