Türksat 5B Uydusu Haziran 2022’de Hizmete Girecek

blank
Türksat 5B Uydusu Haziran 2022'de Hizmete Girecek

İçerik: Türksat 5B Uydusu Haziran 2022’de Hizmete Girecek

Türksat 5B Uydusu Haziran 2022’de Hizmete Girecek:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Cape Canaveral Üssü’nden Türksat 5B uydusunun fırlatılma anını canlı izledi. Törende konuşan Karaismailoğlu, 20 yıl önce hayal bile edilemeyen projelerin tek tek hayata geçirildiğini belirtti. Karaismailoğlu Türksat’ın gelişmeye ve çalışmaya devam ettiğini kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 6A’nın önümüzdeki yıl ele alınacağının altını çizdi. Üretim ve test çalışmaları devam eden Türksat 6A’nın fırlatılmasıyla Türkiye’nin dünyada kendi uydusunu üreterek uzayda temsil edilen ilk 10 ülke arasına gireceğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Başladık” dedi.

Ülkede kara, deniz, demiryolu ve uzay projelerinin de gerçekleştirildiğini belirten Türksat 5A, bu yılın başında uzaya gönderilerek Haziran ayında hizmete açıldı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminde Türksat’ın ilk hedef olarak seçildiğini ifade eden Karaismailoğlu, Türksat’ın önemine vurgu yaptı.

Türsat 5B’nin 6.58’de fırlatıldığını belirten Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türksat 5B, 164 günlük bir yolculuğa çıktı. Haziran 2022’de hizmete girecek olan uydunun fırlatılmasında ilk 2 dakika önemliydi, atlattık. Ve 30. dakika önemli, bundan sonra yolculuk sorunsuz devam edecek. Bakanlık olarak insan, kargo ve veri taşıyoruz. Bunları en kısa sürede, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırırsak görevimizi daha iyi yapmış olacağız. Bu yüzden yatırıma devam etmemiz gerekiyor. Türksat 5B ile deniz, hava ve kara yoluyla ulaşamadığımız tüm bölgelere ulaşabileceğiz” dedi.

Karaismailoğlu, her yıl ağırlıklı olarak uzay ve havacılık eğitimi almış gençlerin katılımıyla model uydu yarışmalarının düzenlendiğini belirterek, gençlerin uzaya olan duygu, düşünce ve ilgilerinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “İnsan kaynağı çok önemli. Bundan sonra kendi öz kaynaklarımızla uydu üreteceğiz ve bu arkadaşlarımızla birlikte uzayda uydularımızı işleteceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kapsama alanı olarak dünyanın üçte birinden fazlasına hitap eden bir uydu kapasitesine sahip olduğuna işaret ederek, Türksat 5A’nın televizyon yayıncılığında dünyanın yüzde 30’dan fazlasına hizmet ettiğini söyledi. Veri iletişiminin hakim olduğu Türksat 5B’nin Basra Körfezi, Kızıldeniz, Kuzey ve Güney Afrika ile Nijerya gibi bölgelerde hizmet vereceğini belirten Karaismailoğlu, Türksat 6A ile kapsama alanının artmaya devam edeceğini belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türksat 5B Uydusu Haziran 2022’de Hizmete Girecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör