VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi

blank
VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK'ya Teslim Edildi

İçerik: VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi

VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi:

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yılın son gününde yurt içi savunma sistemi teslimatlarının devam ettiğini belirterek, VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi’nin Elektronik Taarruz versiyonlarının Türkiye’ye teslim edildiğini duyurdu.

VURAL adı verilen sistem, Radar Elektronik Destek/Elektronik Saldırı (REDET-II) Projesi kapsamında geliştirilmiştir. Sistemin Elektronik Destek versiyonları geçen yıl teslim edildi. Ayrıca MİLKAR 3A3 haberleşme elektronik harp sistemi de ILGAR adı altında teslim edildi.

ASELSAN’ın KORAL Elektronik Harp (EW) sisteminden edindiği tecrübeyi kullanarak geliştirdiği VURAL (REDET-II) sistemi, TSK için elektronik spektrumda büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak. Suriye’de düşman hava savunma sistemlerinin (radar) etkisiz hale getirilmesinde en büyük rolü elektronik harp sistemleri oynadı.

Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi; Tehdit radarlarının tespit ve teşhisleri yapılmakta ve radarların gerekli bilgileri, yönleri ile birlikte elektronik saldırıya esas olarak belirlenerek elektronik muharebe sistemi (EMD) oluşturulmaktadır.

Radar ED Sistemi, radarın birincil (frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini tespit işlemleri çerçevesinde otomatik olarak ölçer ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturur. . Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucunda tanımlama işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilir. İlgilenilen radarların olay kaydı ve taktik kayıt / nabız içi kayıt fonksiyonları sistemde gerçekleştirilmektedir.

Radar Elektronik Taarruz (ET) Sistemi; Tespit edilen hedef radarların kapsama alanlarını daraltmak veya belirli sürelerle devre dışı bırakmak için aldatma veya karıştırma şeklinde elektronik saldırı uygular. Sistem, sahip olduğu ‘Destek Tespit Altyapısı’ ile elektronik olarak saldıracağı hedef radarları tespit edebiliyor. DRFM tabanlı yapısı ile hedef radarlara karşı uyumlu ve uyumsuz karıştırma ve aldatma tekniklerini uygulayabilmektedir.

Radar ET Sistemi, entegre bir alıcıya, teknik jeneratöre, aktif fazlı dizi karıştırma gönderme birimlerine ve yüksek çıkış gücü sağlayan çoklu katı hal güç amplifikatörlerine sahiptir. Elektronik huzme yönlendirme özelliği ile aynı anda birden fazla radara saldırılabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör