ABD, Uzay İstasyonu Operasyonlarını 2030’a Kadar Uzatacak

blank
ABD, Uzay İstasyonu Operasyonlarını 2030'a Kadar Uzatacak

İçerik: ABD, Uzay İstasyonu Operasyonlarını 2030’a Kadar Uzatacak

ABD, Uzay İstasyonu Operasyonlarını 2030’a Kadar Uzatacak:

NASA Cuma günü bir blog yazısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Uluslararası Uzay İstasyonundaki operasyonlarını 2030’a kadar uzattığını açıkladı. NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu, barışçıl uluslararası bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yılı aşkın bir süredir insanlığa fayda sağlamak için muazzam bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler sağladı.” dedi.

ABD’nin ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu)’ye olan yakın vadeli taahhüdünü sürdüreceğinden hiçbir zaman şüphe duyulmasa da, NASA’nın duyurusu, Uzay İstasyonuna erişimi paylaşan birkaç ülkeden biri olan Rusya ile artan gerilimlerin ortasında geldi. The New York Times’ın Haziran ayında belirttiği gibi 2021, Rusya’nın bir başka ABD düşmanı olan Çin ile uzaydaki işbirliğini derinleştirdiğini de gördü.

Sonbahar 2021, ISS’de her ikisi de ABD’nin Rusya’yı suçladığı birden fazla acil duruma şahitlik yaptı. Ekim ayında, kenetlenmiş bir Rus uzay aracından gelen sürpriz test ateşi, ISS’nin normal konumundan çıkmasına neden oldu ve gemideki personelin kısa bir süre için tahliye olmasına neden oldu. Eğlenceli bir dipnot: Olaya neden olan uzay aracı, bir Rus ekibin Uzay İstasyonu’ndaki ilk uzun metrajlı filmi çekebilmesi için uzaydaydı. Ardından, Kasım ayında, uydu enkazı, ISS astronotlarını o gün bir astronot olarak sığınak aramaya zorladı. Rus füze saldırısı. ABD, saldırıdan dolayı Rusya’yı kınadı. Rusya ise herhangi bir suçlamayı kabul etmedi.

O ayın ilerleyen saatlerinde, alakasız bir bölümde, Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, Rus medyasının ABD sabotajının bir sonucu olabileceğini ima ettiği, uzay gemilerinden birinde bir delik içeren 2018 olayıyla ilgili olası suçlamalar için kapıyı açık bıraktı. Nelson, Kasım ayında Ars Technica’ya verdiği demeçte, “Bu saldırılar yanlış ve herhangi bir inandırıcılığı yok” dedi.

NASA, Cuma günü yaptığı açıklamada, Mars’a insan gönderen devam eden projeleri arasında ve Artemis Projesi’nin, Ay’a ilk kadını ve ilk renkli insanı gönderme çabasını vurguladı. Gerçekten de NASA, Eylül ayında, özellikle Ay ve Mars’taki önceliklerini yansıtıyor gibi görünen bir yeniden yapılanma geçirdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Uzay İstasyonu Operasyonlarını 2030’a Kadar Uzatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör