Taarruz Uçağı HÜRJET’in Yer Testleri 2022’de Tamamlanacak

blank
Taarruz Uçağı HÜRJET'in Yer Testleri 2022'de Tamamlanacak

İçerik: Taarruz Uçağı HÜRJET’in Yer Testleri 2022’de Tamamlanacak

Taarruz Uçağı HÜRJET’in Yer Testleri 2022’de Tamamlanacak:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şirket çalışanlarına yeni yıl tebrik mesajı paylaştı.

Temel Kotil, tebrik mesajında ​​TUSAŞ’ın 2021 hedeflerinin yanı sıra 2022 performansını da değerlendirdi. Bu kapsamda Kotil, devam eden Jet Eğitimi ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET Projesi hakkında da bilgi verdi. Kotil, “İnşallah 2022’de HÜRJET’imiz uçmak için kanatlarını açacak” dedi. Kotil yer testlerinin bu yıl içinde tamamlanacağını duyurdu. Malezya’nın düzenlediği ihalede de durumlarının iyi olduğunu belirten Kotil, “İnşallah Malezya’ya 18 adet HÜRJET satacağız” dedi.

Kotil, HÜRJET projesiyle ilgili daha önce Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET’in 2022 yılı başında yer testlerine başlayacağını duyurmuştu. Yer testlerinin ardından ilk uçuşun 2022’de gerçekleştirileceğini kaydeden Kotil, 18 Mart’ta yaptığı duyuruda, 2023 yılında HÜRJET daha olgun bir uçuş gerçekleştirecektir. İlk jet eğitim uçağının 2025 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini söyleyen Kotil, silahlı versiyon (HÜRJET-C) üzerindeki çalışmaların 2027 yılına kadar devam edebileceğini ifade etti.

HÜRJET’in çok maksatlı amfibi hücum gemisi ANADOLU’ya konuşlandırılmasıyla ilgili sorulan soruya Kotil, çalışmaların devam ettiğini belirterek, “HÜRJET düşük stall hızlı bir uçak olacağı için TCG Anadolu’ya iniş yapmak mümkün. Stall hızının değiştirilmesi gerekiyorsa kanat yapısında değişiklik yapılmalıdır. ” açıklaması yapmıştı.

blank

Kritik Tasarım Gözden Geçirme faaliyetleri tamamlanan HÜRJET’in detay parçaları ve montaj kitleri tezgahlarda yerini aldı. Montaj sürecinin 2021’de olgunlaşması ve uçağın “enkarne olması” bekleniyor.

Üzerinde çalışılması planlanan konfigürasyonlar; Muharebe Hazırlık Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimde Karşı Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Dublör Uçağı, Uçak Gemisine Uyumlu Uçak. Proje kapsamında iki adet uçan prototip uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanmaktadır.

Ön Tasarım Aşaması tamamlanmadan önce uçağın aerodinamik yüzeyini doğrulamak için Statik-1 rüzgar tüneli testleri başarıyla gerçekleştirildi. Bu süreçte öncelikle Prototip-1 uçağının konfigürasyonu belirlendi ve tüm sistem tedarikçileri ile toplantılar yapıldı. Sistem yerleşim çalışmalarına hız verildi ve uçak yapısı oluşturulmaya başlandı. Kritik tasarım ve analiz faaliyetleri gerçekleştirildikten sonra 2021 Şubat ayı sonunda Kritik Tasarım Aşaması başarıyla tamamlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Taarruz Uçağı HÜRJET’in Yer Testleri 2022’de Tamamlanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör