Tesla, ABD’de 475.000 Aracı Geri Çağırıyor

blank
Tesla, ABD'de 475.000 Aracı Geri Çağırıyor

İçerik: Tesla, ABD’de 475.000 Aracı Geri Çağırıyor

Tesla, ABD’de 475.000 Aracı Geri Çağırıyor:

ABD güvenlik düzenleyicisine sunulan belgelere göre Tesla, ABD’de 475.000’den fazla aracı geri çağıracak.

Elektrikli araç firması, 2017-2020 Model 3 Tesla’ları etkileyen olası arka görüş kamerası sorunları nedeniyle 356.309 aracı geri çağırdığını duyurdu. Tesla, ön bagaj veya bagajdaki olası sorunlar nedeniyle 119.009 Model S aracı daha geri çağrılacak. Reuters’in bildirdiğine göre, toplam geri çağırma rakamı Tesla’nın geçen yıl teslim ettiği 500.000 araca neredeyse eşdeğer. Bu ay gönderilen bir güvenlik raporu, geri çağrılan Model 3’lerin yaklaşık %1’inin hatalı bir arka görüş kamerasına sahip olabileceğini tahmin ediyor.

Tesla tarafından ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) sunulan bir Güvenlik Geri Çağırma raporu, zamanla “bagaj kapağının tekrar tekrar açılıp kapanmasının” arka görüş kamerası beslemesini sağlayan bir kabloda aşırı aşınmaya neden olabileceğini açıkladı. Rapora göre aşınma, kablonun çekirdeğinin ayrılmasına neden olursa arka görüş kamerası beslemesi orta ekranda görünmeyebilir. Firmaya göre geri görüş kamerası ekranının kaybolması çarpışma riskini artırabilir. Model S’in geri çağrılması, 2014-2021 yılları arasında üretilen ve bazılarının ön bagaj veya bagajdaki “ikincil mandal” ile ilgili bir sorunu olabilecek araçları içeriyor.

Yine 21 Aralık’ta dosyalanan başka bir Güvenlik Geri Çağırma raporunda Tesla, arızanın, birincil mandal yanlışlıkla serbest bırakılırsa ön bagajın “uyarı vermeden açılabileceği ve sürücünün görüşünü engelleyerek kaza riskini artırabileceği” riksini belirtiyor. Rapora göre, geri çağrılan Model S’lerin yaklaşık %14’ünde kusur olabilir. Her iki durumda da raporlar, olası hatalarla ilgili olarak “Tesla’nın herhangi bir çarpışma, yaralanma veya ölümden sorumlu olmadığını” belirtiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, ABD’de 475.000 Aracı Geri Çağırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör