Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

blank
Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

İçerik: Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

Şirketin hisse fiyatı, kurucu ortak ve eski CEO Steve Jobs’un 2007’de ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık %5,800 arttı.

Ancak şirketin ulaştığı rekor değer, kısa bir süre sonra değer kaybederek Pazartesi günkü New York’taki işlem seansını 2.99 trilyon dolardan bitirdi. Apple, koronavirüs kilitlenmeleri teknolojik ürünlere yapılan harcamaların artmasının ardından, pandeminin en büyük kazananlarından biri oldu. Wedbush’tan bir analist olan Dan Ives, “Şirket şüphecilerin yanıldığını kanıtlamaya devam ederken, 3 trilyon dolara ulaşması Apple için başka bir tarihi an” dedi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, karantina sırasında insanlar akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara daha fazla bağımlı hale geldikçe talebin arttığını gördüklerinden, Apple’ın borsa değerinin 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara yükselmesi 16 aydan biraz fazla sürdü.

Şirket, Ağustos 2018’de 1 trilyon dolarlık borsa değerlemesine ulaşan ilk şirket olmuştu.

iPhone, genellikle şirketin satışlarının yaklaşık yarısını oluştururken, iPad ve Macbook, iPhone’u takip etti. Apple mağazası aracılığıyla satılan yazılımlar, iCloud aracılığıyla depolama alanı ve müzik, televizyon ve fitness abonelik platformları gibi hizmetler, işin giderek daha önemli hale gelen parçaları oldu. Bay Ives, “Apple’ın yeniden değerleme derecelendirmesinin temel taşı, 1,5 trilyon dolar değerinde olduğuna inandığımız Hizmetler işi olmaya devam ediyor” dedi. Ağustos ayında, Apple’ın CEO’su Tim Cook, işte on yılı geride bıraktığı için firmada beş milyondan fazla hisse satın alma hakkını kazanmıştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuran bir şirket, hisselerin çoğunu 750 milyon dolardan fazla sattığını kamuoyuyla paylaştı. Tim Cook’un hisse ortaklığı, görevi kurucu ortak Steve Jobs’tan devraldığında yaptığı bir anlaşmanın parçasıydı. Ödül, Apple’ın hisselerinin S&P 500 hisse senedi endeksindeki diğer firmalara kıyasla ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlıydı. Cupertino, California merkezli Apple, 1976 yılında Steve Jobs ve iş ortakları Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Şirket, 1980 yılında 1.8 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile borsaya giriş yaptı. Kasım ayında, Bay Wozniak ve Bay Jobs tarafından yapılan orijinal Apple bilgisayarı, ABD’deki müzayedede 400.000 dolara satıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör