Çin’in Yapay Güneş Testleri Başarıyla Devam Ediyor

blank
Çin'in Yapay Güneş Testleri Başarıyla Devam Ediyor

İçerik: Çin’in Yapay Güneş Testleri Başarıyla Devam Ediyor

Çin’in Yapay Güneş Testleri Başarıyla Devam Ediyor:

Çin, gelecekte temiz enerjiye yer açmak için Deneyimsel Gelişmiş Süper İletken Tokamak (EAST) adlı “yapay güneş” ile deneyler yapıyor. Yapay güneş, yakın zamanda yapılan bir testte 70 milyon santigrat derece çarpıcı bir sıcaklıkta neredeyse 20 dakika boyunca başarıyla çalışan bir füzyon reaktörü. Makine, nükleer enerjiden yararlanmanın daha az keşfedilmiş bir yolu olan nükleer füzyonun gücünü kullanmaya çalışıyor. Kurulum, hidrojen ve döteryum gazlarının yakıt olarak kullanıldığı güneşin içinde gerçekleşen nükleer reaksiyonları taklit ediyor. Bu deneyler, bilim insanlarını “sınırsız temiz enerjiye” yaklaştırabilir.

Reaktör, yardımcı ısıtma sisteminin daha “sıcak” ve “dayanıklı” hale gelmesi için test ediliyor. Çinliler tarafından tasarlanıp inşa edilen EAST, 2006’dan beri nükleer füzyon deneyleri için kullanılıyor. Ancak, araştırmacıların önemli bir dönüm noktası bulmaları ancak son zamanlarda gerçekleşti.

South China Morning Post’un bir raporu, son deneyde “yapay güneşin” 70 milyon santigrat derecede 1.056 saniye – veya 17 dakika 36 saniye kadar çalıştığını belirtiyor. Bu, çekirdeğinde 15 milyon santigrat dereceye ulaşan gerçek güneşten neredeyse beş kat daha sıcak.

Reaktör, hidrojen izotoplarını (hidrojen ve döteryum) bir plazmada kaynatarak büyük sıcaklıklara ulaşıyor. Bu elementlerin füzyonu, ısı şeklini alan büyük miktarda enerji açığa çıkarıyor. Bilim adamları artık sıcaklıkları 100 milyon santigrat derecenin üzerinde tutma ve kurulumu uzun süreler boyunca istikrarlı bir şekilde çalıştırma zorluğuyla karşı karşıya.

En son deney, Çin’in doğu eyaleti Anhui’deki Hefei Fiziksel Bilimler Enstitüsü’nde gerçekleşti. Bu DOĞU deneyinden sorumlu olan Gong Xianzu, “Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bilimsel ve deneysel bir temel oluşturuyor” dedi. Bir New York Post raporu, 10.000’den fazla Çinli ve yabancı bilimsel araştırmacının bu 948 milyon dolarlık projenin bir parçası olduğunu öne sürdü. Deneyler Aralık ayı başlarında başladı ve Haziran ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Plazma Fiziği Enstitüsü direktörü Song Yuntao, “Bundan beş yıl sonra, 10 yıl daha inşa edilmesi gerekecek olan füzyon reaktörümüzü inşa etmeye başlayacağız” dedi. Jeneratörü inşa edebileceklerine ve 2040 yılına kadar elektrik üretmeye başlayacaklarına inanıyor.

5 3 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Yapay Güneş Testleri Başarıyla Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
2 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
erhan
erhan
07/01/2022 12:38

çinin reklamını yapan kadar o işi almanlar çinden once baslattı biraz da ona bakın. Çin gibi antidemokratik bir ulkeyi reklam yapmayı dogru bulmuyorum

Emreunal
Emreunal
08/01/2022 23:07

Bakalım başımıza ne belalar açacak bu çinliler